HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Hostem bulharské dětské lidové "superstar"

Naše finalistka hostem bulharské soutěže
Ve dnech 21.-25. 1. 2005 jsem se zúčastnila na pozvání představitelů bulharského rozhlasu "Galakoncertu vítězů zpěváčků 2004" v bulharském hlavním městě Sofii. Společně s mojí maminkou a slečnou Zuzanou Zemanovou z vysílajícího Folklorního sdružení ČR jsme cestovaly autokarem do této balkánské země z Brna.
Brzy po příjezdu jsme byly seznámeny s tím, že průběh celoroční dětské pěvecké soutěže v Bulharsku je jiný než u našeho Zpěváčka. Skoro bych řekla, že způsob soutěžení je stejný jako u právě probíhající SuperStar. Naštěstí se však jedná o bulharské lidové písně a dětské interprety. Každý víkend totiž zpívají v přímém přenosu v samostatném pořadu v bulharském rozhlasu tři děti a rozhlasoví posluchači následně telefonicky hlasují o nejlepším z nich. Na konci měsíce soutěží vítězové o zpěváčka měsíce stejným hlasováním posluchačů rozhlasu. Vítězný zpěváček postoupí přímo do finálovéhokola.Toseuskuteční vždy v lednu následujícího roku za účasti 12 vítězů jednotlivých měsíců. Finalisty byly děti ve věku 8 až 15 let. Ve dvanáctičlenném finále byly dívky a jediný chlapec. Každý finalista zazpíval 1 píseň. Doprovod zajistili hudebníci lidové muziky, hrající na tradiční bulharské lidové nástroje. Ve finále rozhodovali o celkovém vítězi opět rozhlasoví posluchači. K hodnocení finále byla přizvána také odborná porota. Porota se skládala se známých odborníků z oboru lidové písně.
Bulharská soutěž o nejlepšího zpěváčka lidových písní probíhala loni již popáté a já jsem se zúčastnila finále recipročně jako zahraniční host. Bulharská zpěvačka totiž byla již dvakrát pozvána zpívat v České republice s našimi zpěváčky a do Prahy s ní v říjnu přijela také delegace vedení bulharského rozhlasu. Pro mne byla také velmi pozoruhodná skutečnost, že celý finálový koncert byl živě přenášen studiem Horizont bulharského rozhlasu. Toto studio se zaměřuje na vysílání folkloru a právě jeho programová ředitelka Olga Saguieva, celou soutěž řídila.
Pobyt v hlavním bulharském městě byl velmi příjemný. Bulharské děti mne mile překvapily nejen svým kamarádským přístupem, ale také svými pěveckými výkony. Poznala jsem, že jejich způsob tvoření tónů a zpěvu je silně ovlivněn sousedním Tureckem a melodikou dalších balkánských zemí.
Finále a Galakoncert se uskutečnil v předvečer oslav 70. výročí zahájení vysílání bulharského rozhlasu a všichni účastníci měli při této příležitosti možnost nahlédnout blíže do rozhlasové kuchyně a seznámit se s prací redaktorů ve studiích. Bylo to pro všechny děti velmi zajímavé a poučné.
Ve volném čase jsme si prohlédli historické centrum Sofie a ochutnali tradiční bulharské jídlo -závin z lístkového těsta plněný slaným tvarohem a sýrem. Cesta tam i zpět proběhla bez problémů a byla pohodová. Cestovali jsme přes Slovensko, Maďarsko a Jugoslávii. Bulharská dopravní společnost Group Company, jejíž majitel Georgi Bautscher hradil naši cestu, se dobře starala o pohodlí cestujících, a tak 22 hodinová cesta autokarem byla celkem příjemná.
Účast na galakoncertu bulharského "zpěváčka", kam jsem byla vyslána Folklorním sdružením ČR, mně přinesla spoustu hezkých zážitků a nejeden zajímavý poznatek a zkušenost. Jsem ráda, že jsem mohla v této zemi reprezentovat všechny naše děti soutěžící ve Zpěváčkovi a také bulharským hostitelům představit nejen náš krásný valašský kroj, ale pomocí přivezených propagačních materiálů a dárků také Českou republiku a Folklorní sdružení.

Lenka Hradilová

Folklorní sdružení ČR
DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 05.04.2005 v 09:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA