HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Okresní přehlídka DFS okresu Zlín

Okresní přehlídka dětských folklorních souborů v Luhačovicích
Každé dva roky pořádá folklorní sdružení České republiky přehlídky dětských folklorních souborů. Jde o nesoutěžní setkání folklorních kroužků, souborů a skupin, kde se děti i vedoucí dozvědí o práci ostatních, najdou zde kamarády, inspiraci i poučení. Během března probíhají místní a okresní kola přehlídek, v dubnu krajské a regionální přehlídky a v květnu se koná celostátní přehlídka dětských folklorních souborů v Jihlavě. V letošním roce zorganizovalo a uspořádalo okresní přehlídku zlínských souborů Malé Zálesí v Luhačovicích v sobotu 19.3.2005. Podpořili nás město Luhačovice a MěDK Elektra, jehož zaměstnancům patří velké poděkování.
Soubory postupující do dalších kol vybírá odborná porota. V porotě, která hodnotila vystoupení v Luhačovicích, zasedala na čestném místě Věra Haluzová, zakladatelka dětského folklorního souboru Malé Zálesí, zakladatelka a dlouholetá ředitelka MFF DFS Písní a tancem Luhačovice, autorka mnoha programů a pořadů dětského folklóru v celé české republice. Dalšími členy poroty byli odborníci na lidový projev, tanec, hudbu, kroj, choreografii a další aspekty folklorních vystoupení Romana Habartová a Jaroslav Schottl z Kunovic, Věra Kovářů z Brna, Hana Sluštíková a Jiří Perůtka ze Zlína.
Celkem se přehlídky v Luhačovicích zúčastnilo dvanáct z patnácti přihlášených souborů z celého Zlínska, valašských, slováckých i hanáckých: Zálesáček, Slavičánek, Malá Vonica, Vonička I a II, Rosenka, Lukovjánek, Ječmínek, Radovánek, Malé Zálesí, Vínek a Maryjánek. Přestože chřipková epidemie neblaze poznamenala přípravu i účast, přímo na jevišti zhoršený zdravotní stav rozhodně nikdo nepoznal. Děti vystupovaly s velkým nasazením a radostí.
Přehlídku zahájilo vystoupení cimbálové muziky ZUŠ Luhačovice, vedené Jiřím Sládkem a navodilo příjemnou atmosféru, která přeplněný sál Ronda neopustila až do večerních hodin.
Hned jako první se představil folklorní kroužek Zálesáček z Luhačovic. Pracuje při domě dětí a mládeže vedou jej Jana Kranzová a Blažena Úšelová. Souborek navštěvují především předškolní děti. I když se podobné přehlídky se zúčastnili poprvé, jejich pásmo Na pastvě si dětskou bezprostředností a milou hravostí získalo všechny diváky.
Z ostatních vystoupení diváci nejvíce oceňovali především pásmo zlínského souboru Maryjánek, vedeného Etelou Podešvovou. Na základě vzpomínek Amálie Kutinové a četby Gabry a Málinky připravila pásmo s názvem Veselá zima, nabité výbornými gagy a dramatickými situacemi, ale také chlapeckými tanečními výstupy s holemi ve tvaru hokejek. Děti na jevišti sáňkovaly, bruslily, lyžovaly na dřevěných lyžích a stavěly sněhuláky.
Prostřední skupinu zlínského souboru Vonička vede Hana Minářová. Od svého založení je Vonička zaměřena na folklór nejjižnější části Slovácka - Podluží, protože do bývalých Baťových závodů přišlo za prací do Zlína velké množství Podlužáků. Také pásmo Pomožte ně na sušírňu bylo sestaveno z písniček a tanců tohoto regionu. Nápadité taneční pásmo oživilo netradiční využití rekvizit na jevišti, žebříků a košů.
Domácí soubor Malé Zálesí se na přehlídce představil s novým pásmem, nazvaným Kravařky. Z materiálů, které jsme načerpali ve sbornících a zpěvnících z luhačovického Zálesí, jsme sestavili pásmo o tom, jak se dříve bavily i škádlily děti při pastvě dobytka. Ale nebyly by to dnešní holky a kluci, aby si nezkusily vnést do tradičních her i novější prvky a vlastní nápady, třeba býčí zápasy. Nechybí však ani tradiční halekačky a sborové zpěvy dívek. Právě zpěv se v posledních letech stává silnou stránkou prostřední skupiny Malého Zálesí. Z okresní přehlídky zpěváčků lidových písní "Trnečka", která se uskutečnila v polovině března ve Zlíně, postoupily všechny naše zpěvačky do regionální soutěže Valašska, která se koná 10. dubna ve Valašských Kloboukách. Jsou to Anička Slováková, Nikola Horňáková, Katka Smýkalová, Magda Petráková a Petra Václavíková. Držte jim palce!

Blanka Petráková

Následně výsledky okresní přehlídky v Luhačovicích:
Postoupily za Slovácko soubory Radovánek Napajedla a Malá Vonica ze Zlína.
Do Valašského regionu postoupily Vínek ze Zlína a Slavičánek Slavičín, jako náhradník Malé Zálesí Luhačovice. /B.P./

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

14.04.2005 v 09:14Jan Mička

Je krásné, že v Luhačovicích na přehlídce organizované Folklorním sdružením ČR bylo dvanást dětských souborů. Z článku však nedokáži vyčíst, které soubory vlastně byly vybrány do oblastního kola. Ty, jejichž záslužnou práci i zajisté zaujatý výkon na scéně při přehlídce to ale pokud vím - nebyly... Stejně je to u odstavce s Trnečkou - postupovou přehlídkou dětských zpěváčků - na ní přece nebyly a nevyhrály jen dívky z Malého Zálesí, i když je to pro Blanku Petrákovou a pro soubor určitě radostné. Tak nevím - byl-li záměr pochválit činnost svého souboru, což není od věci, bylo by vhodnější psát celý článek za soubor a podepsat se za soubor. Byla-li informace z dětské luhačovické přehlídky míněna jako všeobecná informace, určitě nejen mně chybí zásadní informace relevantních výsledků obou akcí - tj. Trnečky i přehlídky tanečních souborů FoSu. Předpokládám, že budu pochopen tak, jak to myslím a píši.


Zveřejněno 11.04.2005 v 22:13 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA