HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Pozdrav z Janáčkových Hukvald

pro časopis Folklor č.3/2005
Je sice anachronismem vzpomínat touto dobou na Vánoce, ale píši tento příspěvek stále ještě v době, kdy se zima usilovně drží a dává Plzni každé ráno pořádně zabrat.
Pohled na zasněženou krajinu mě tedy opravňuje k tomu, abych zavzpomínala na to, kdo mně letos připravil nejhezčí dárek. Přiznám se, že jsem ho přijala nejen se zdvořilým povděkem, ale přímo s radostí, neboť ke kraji, odkud byl zaslán, chovám úctu přímo posvátnou. Před dvaceti lety, tedy v době, kdy byl folklor na televizní obrazovce ještě pravidelným hostem, vyslovil malíř Jan Václav Sládek v pořadu "Vonička z domova" následující přesvědčení: "Věřím, že se v Janáčkově kraji bude zase víc zpívat, že lidé nebudou zapomínat na měkkou krásu řeči, která sama o sobě je zpěvem. A že s písní budou mít lidé zase k sobě blíž".
Soubory dnes působící v Janáčkově rodném kraji to vůbec nemají lehké. Je zde velká odpovědnost vůči Janáčkovu jménu, které zavazuje. Mnohému profesionálnímu či amatérskému hudebníkovi, znalému janáčkovských partitur, který sem z daleké ciziny rád zavítá, prolétne hlavou otázka: Zbylo zde něco z hudební mluvy, z níž tento originální skladatel čerpal? Je příjemné, můžeme-li odpovědět kladně a navíc, můžeme-li se ještě pochlubit. Tak například v nedaleké Kopřivnici a pochopitelně nejen tam... Ale když jsme tou Kopřivnicí již začali, tak si představte, že tam již tři roky působí při Základní umělecké škole Zdeňka Buriana cimbálová muzika. Hraje v sedmi muzikantech a dvou zpěvácích a její věkový průměr se pohybuje mezi jedenáctým a dvanáctým rokem. Jestli si je můžete někde poslechnout? Jistě. Na výchovných koncertech, na vernisážích, svůj křest si už odbyli v rozhlase i televizi. V listopadu 2004 dokonce hráli panu prezidentovi. Ale počkejte! Vždyť si je vlastně můžete hned poslechnout. Dostala jsem od nich o Vánocích dárek - takové malé CD. Natočili ho přímo v Českém rozhlase v Ostravě. Samozřejmě, že s těmi nejlepšími odborníky - Janem Rokytou coby režisérem a Lubošem Výrkem, zvukovým mistrem. A kdo že s nimi každý týden pracuje? No jejich pan učitel Vladan Jílek. Sám hraje na cimbál, ale s dospělými. "Mí hosté ze zámoří jsou sice perfekcionisté, leccos již slyšeli, Janáčka milují, sami ho hrají, podrobují ho analýze, ale tenhle kurážný zpěv a způsob hry se jim líbí. "Jen dál a nepřestat. A moc je do té Kópryvnyce pozdravujte!
Takže jste to Kristýnko, Gábinko, Martinko, Lucko, Diano, Davide, Petře, Dennisi a Vašku (doufám, že Vás tak doma volají) slyšeli! A co se mne týče, moc Vám za ty lašské a valašské koledy děkuji.

Marta Ulrychová

DALŠÍ INFORMACE: Hukvaldy
Zveřejněno 24.05.2005 v 23:05 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA