HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Jiří Myška - sekernické techniky zpracování [ Nositel tradice lidového řemesla ]

Držitel titulu
"Nositel tradice lidových řemesel" za rok 2004

Jiří Myška se narodil v roce 1939 ve Studnicích u Hlinska v chalupě, kde měl jeho otec František kolářskou dílnu. Toto řemeslo tady provozoval i děda Alois Myška, a tak bylo samozřejmostí, že se Jiří u svého táty vyučil kolářem. Myškova kolářská dílna zajišťovala opravy povozů, včetně nových kol, a zemědělských dřevěných strojů pro drobné rolníky širokého okolí. V roce 1957, tj. rok po vyučení kolářem, museli Myškovi z nařízení úřadů svoji dílnu uzavřít a Jiří nastoupil do textilní továrny. Později pracoval u n.p. Silnice, kde vedl četu dělníků, pracujících především na dřevěných bedněních pro mostní a jiné betonové konstrukce. Tady se poznal s okresním konzervátorem památkové péče L. Štěpánem, který ho získal pro práce na obnově památek lidového stavitelství, zejména technických vodních děl. V té době zakladatelé skanzenu Vysočina řešili problém předání bohatých zkušeností jediného žijícího sekerníka v celé oblasti Jana Vondráčka (1898-1976), jenž ve svých 72 letech stavěl vodní kolo pro památku Králova Pila. Vzhledem k tomu, že koláři měli nejblíže k sekernickým pracím, byl pro zaučení získán právě Jiří Myška.

Po stavbě dvou vodních kol a rekonstruci pily a mlýna.s Janem Vondráčkem na Králově Pile pracoval Jiří Myška na záchraně mnoha dalších technických památek. V prvé řadě se jednalo o objekty pro skanzen na Veselém Kopci: mlýn, varna povidel a stoupa na tříslo (1977-1978), hamr s mlýnicí v nedalekých Svobodných Hamrech (1980), olejna (l982) a pila horizontálka (1983).

Z dalších prací již zkušeného sekerníka Jiřího Myšky si připomeňme: obnova mlýna se třemi vodními koly v lucemburském Asselbornu (1987-1988), obnova unikátního vodního mandlu a rekonstrukce vodního mlýna, včetně tří vodních kol, v Ratibořicích - Babiččino údolí (1994-1998), stavba dvou objektů s vodními koly k drcení a mletí zlatonosné rudy ve Zlatých horách (1999-2000) a vybavení mlýna ve skanzenu Zubrnice (2001).

Další vodní kola stavěl Jiří Myška v Chacholicích a pro památkové mlýny ve Střehomi, v Českém Krumlově a v Chrudimi, kde zhotovil další kolo pro zdejší historickou vodárnu Od roku 1997 má Jiří Myška samostatnou živnost pro sekernické a truhlářské práce, pro které je základnou bývalá kolářská dílna jeho otce ve Studnicích.

Práce Jiřího Myšky přísně ctí tradiční výrobní postupy starých sekerníků tak, jak to vyžadují potřeby památkové péče (způsob konstrukce vodních kol, palečních kol, převodů, hřídelí, čepů, včetně spojování materiálů dřevěnými hřebíky). V současnosti je Jiří Myška pravděpodobně jediným sekerníkem v Čechách, který tyto zásady ovládá a dodržuje. Je to dáno jeho smyslem pro pečlivou poctivou práci, pro zodpovědnost a profesní hrdost, i tím, že přebíral zkušenosti sekerníka JanaVondráčka, který po celý život působil v chudších podhorských oblastech, kde tradiční řemesla přežívala ještě dlouho po první světové válce.

Jiří Myška každoročně v rámci národopisných akcí ve skanzenu seznamuje návštěvníky s prací sekerníků, zejména při stavbě vodního kola. Svoje zkušenosti a znalosti předává svým spolupracovníkům, kterými jsou jeho syn Jiří a truhlář Pavel Tomášek.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Studnice 132
539 01 Hlinsko
Česko (CZ)

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nulk.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valassko, racr) org. 24, 28.02.2005 v 11:00 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA