HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Nivnička [ Folklorní soubor či skupina FoS ČR ]

Nivnička
Nivnička
Folklór máme všichni v genech aneb jak se rodil soubor Nivnička. "Na začátku jsem také tancovat neuměl a pohyboval jsem se jako dřevo, ale ono je to asi v každém z nás, záleží jen na tom, jestli to člověk dokáže odkrýt." říká o folklóru sedmadvacetiletý Vlastimil Ondra z Nivnice, vedoucí tanečního souboru Nivnica a později Nivnička. Při svém vánočním vystoupení 8.1.2000 podaly děti nadlidský výkon, po kterém je diváci jen neradi pouštěli z podia. Nivnický folklór se s nimi probouzí opět k životu.

Každá obec Moravského Slovácka má k vlastním lidovým písničkám osobitý vztah, který vyjadřuje různými způsoby. Záleží jen na lidech, zda své tradice nechají zemřít s posledními pamětníky, nebo je postupně sami oživují. V Nivnici, tak jako v jiných obcích, vždycky existoval "hopsák". V roce 1992 probíhaly oslavy čtyřstého výročí narození J. A Komenského a k připravovanému tanci Moravská beseda chybělo několik tanečních párů. Mezi těmi, kteří se tenkrát připojili, byl i Vlastik Ondra á o několik dnů později vznikl soubor Nivnica. "Na začátku náš bylo hodně, a když ti starší postupně odešli, začali k nám dojíždět zájemci z okolních vesnic. Tak jsme vznikli a říkáme, že za to všechno, co potom přišlo, mohl Komenský," vzpomíná Ondra.

Zkoušky souboru dostaly pak trochu jinou podobu než obvykle. "Zjistil jsem, že nacvičená pásma nemají s folklórem mnoho společného a nechtěl jsem opakovat zaběhnutou choreografii vystoupení," říká Ondra. Tak začali členové souboru sbírat písničky z okolních obcí a učit se na ně tancovat. Vytvořil se tím jakýsi systém a po nějaké době byli tanečníci schopni si písničku zařadit do určité oblasti, zazpívat ji a zatancovat správný tanec. Výuka prvních dvou let spočívala především v oživování kdesi hluboko v nitru umrtvených vloh našich předků - přirozené rytmiky a zpěvnosti . "Mým jediným cílem bylo, aby se tanečník nebál přijít k cimbálu, zazpíval si a věděl, jak na co tancovat." Po několika letech se mu toto přání splnilo v souboru Nivnica a před letošními vánoci i v mladším souboru Nivnička.

Zhruba po dvou letech existence začali členové souboru Nivnica odcházet na vysoké školy, zakládat své rodiny a na tancování už nezbýval čas. Ale Ondra se už v roce 1993 předvídavě rozhodl vychovávat další generaci, a tak z dětí základní školy vznikla Nivnička. Dva roky byla navíc rozdělená na mladší děti, které vedla Andrea Kapsová, někdejší vedoucí dívčí složky souboru Ondráš, a starší učil Ondra. V roce 1997 se spojili a tak fungují dodnes. "Pokud překonají pubertu, tak soubor vydrží hodně let , protože se podařilo vytvořit z nich výbornou partu. To si cením ještě o hodně výš než jen umění pohybovat se u cimbálu. Ale dalo to moc námahy a vzalo spoustu volného času (táboráky,chaty,výšlapy pod Javořinu, týdny pod stany i širákem ... ). Dnes je jim něco mezi 13-16 lety a začínám mít pocit, že už pomalu chápou o čem folklór je. Že našli a skrz to, co se naučili dokázali spojit u společných kořenů svoji duši s duší svých předků."

V prosinci minulého roku vystupovala Nivnička v Míkovicích a jeden z mladých nivnických tanečníků překvapil. Po vystoupení, už v době probíhající zábavy, přišel k cimbálu. Postavil se před primáše Burčáků a začal zpívat, a pak i tancovat čardáš. Celý sál ztichl a pozoroval odvážného, osamoceného mladého tanečníka, a pak i jeho ještě mladší tanečnici. "Víte vůbec jsem to zatím od nikoho z nich nečekal. Ani nedokážu vyslovit, jak moc mi bylo dobře, když jsem je sledoval. Aniž bych jim to byl kdy řekl, právě toto jsem je vždycky učil a to v nich už zůstane -asi pochopili," říká spokojeně Ondra. Své umění a kvality obhájil soubor i o několik dnů později na vánočním vystoupení v Nivnici. Tam Nivnička prodělala doslova křest ohněm . Všechna čtyři pásma tanečníci improvizovali. To znamená, že půl hodiny před vystoupením jim vedoucí zrušil připravený program a dostali úplně nová témata a náměty pásem. Tato si měli pouze promyslet a bez přípravy a prostorového zkoušení předvést před nabitým sálem. Například při posledním čísle měli za úkol naučit malé děti tanec, který ony nikdy předtím neviděly. Napětí vyzařující z Nivničky i z publika plně do všeho zasvěceného by se dalo krájet. "Měli dvě možnosti - zůstat uvěznění v sobě nebo překročit svůj stín a procitnout v nové realitě. Byly to pro mě okamžiky štěstí, když jsem je pozoroval." A potlesk plný radosti a uvolnění snad nikdy ještě folkloristy v Nivnici tak dlouho a srdečně nevyprovázel.

Netradiční metody probouzení lásky k folklóru se ale vyplatily a přináší své ovoce. Soubor cestuje po festivalech lidové hudby, dostává nabídky od významných a uznávaných lidí a začíná se stále silněji zapisovat do nivnické historie. Právě z probuzených genů vznikl například zcela náhodou malý dívčí sboreček z tanečnic souboru, který už začal vystupovat i samostatně. Základem všeho je však pro Nivničku udržování obyčejů obce. Tak např. 4.března můžete v ulicích Nivnice spatřit ve fašankovém reji maškary snad nejnižšího věkového průměru v okolí, protože k Nivničce se přidá i Malá Nivnička.

Podobnými metodami začal Ondra na konci minulého roku učit i mnohem mladší děti - Malou nivničku. Jsou, jak říká, velmi spontánní, nadšené a nadané: "To je pro mě obrovská vzpruha a především velký vklad do budoucnosti." Chce v nich probudit totéž, co kdysi u sebe nebo u těch starších - cítit folklór jako svou přirozenost.
Článek zařazen 9.9.2003


Mgr. Vlastimil Ondra
Nivnice
nivnicka@centrum.cz
mobil: 737 35 59 53
skype: malucka_nivnicka
učitel 1.stupně ZŠ Bánov: http://ban507.pfnet.eu
vedoucí folklorních souborů:
Nivnička z Nivnice: www.nivnicka.cz
Kuřátko z Bánova: www.kuratko.unas.cz
Nivnička

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nivnicka.cz

AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 02.01.2011 v 18:30 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA