HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

8. Selské slavnosti v Holašovicích

23. - 24. 7. 2005
Tisková zpráva - aktualizace
Selské slavnosti Holašovice
Náves v Holašovicích
(c) Copyright OÚ Jankov 2005
Selské slavnosti, které se pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka uskuteční ve dnech 23. - 24. 7. 2005 již poosmé, se konají v malebné vesničce Holašovice, ležící cca 15 km západně od Českých Budějovic, ztracené kdesi uprostřed lesů a rybníků, daleko od hlavních komunikací. Snad právě poloha Holašovic způsobila, že čas v této vsi jakoby se odvíjel pomaleji. A tak se půdorys vesnice mohl do dnešní doby dochovat ve svém středověkém tvaru a také jednotlivá stavení, soustředěná kolem prostorné návsi, stojí dosud v podobě, jakou jim vtiskli jejich stavitelé v druhé polovině 19. století - podobu tzv. jihočeského selského baroka. Po zásluze byla tak obec Holašovice zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Právě do tohoto prostředí je zasazena dvoudenní lidová slavnost, jejímž základním rámcem je pořádání "lidového jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska. Vyhledávaným je zejména předvádění původních řemesel a technik , které v dnešní, přetechnizované době,vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, která se váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno řemeslníky v lidových kostýmech.
Selské slavnosti Holašovice
ze 7. ročníku slavností
Selské slavnosti organizuje Obec Holašovice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR a partnery.
Jarmark bude jako tradičně obohacen kulturním programem v lidovém duchu. Hosty letošních Selských slavností budou soubory nejenom z České republiky, ale i zahraniční soubor z Rakouska. V průběhu minulých ročníků se v Holašovicích představily folklorní soubory ze Slovenska, z Chorvatska, Srbska, Polska, Řecka, Bulharska a Rakouska. Návštěvníci Holašovic tak mají možnost porovnat rozdílnosti kultur a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých koutů naší země a se zahraničím. Selské slavnosti v Holašovicích se zařadily mezi významné Mezinárodní folklorní festivaly v České republice.
V sobotním programu vystoupí mimo jiné soubory Dudlajda, Nouze, Pošumavská dudácká muzika, Skalačka, Javor, KUD BUKOVAC (Chorvatsko), Pouličníci z Tábora, Prima Qvintett, Brusné Kotouče, v neděli pak Doubravanka, Drobek s přáteli, Faraon, Šumavanka, Doudleban, Musikverein Zulissen (Rakousko), Prácheňský soubor písní a tanců a Baráčnické sdružení. V programu nebudou chybět vystoupení jarmarečních zpěváků, divadelní představení pro děti i dospělé, dudáci, jihočeští heligonkáři se svými oblíbenými "lidovkami". Program zpestří šermířská klání a jiné atrakce pro malé i velké.
Každý, kdo v době konání Selských slavností do Holašovic zavítá si jistě z nabízené skladby programu vybere a věřte, že organizátoři nezapomněli ani na občerstvení. Z pestré škály nabídky různých druhů piva bude možno ochutnat z pečeného selete, klobás, grilovaných kuřat, vepřových steaků, medoviny, kozího sýra, domácích preclíků, marcipánu či zdobených perníků.
Selské slavnosti Holašovice
Ze 7. ročníku Slavností, (c)Copyright OÚ Jankov
Selské slavnosti Holašovice
Slavnosti - loňský ročník
Mediálními partnery slavností jsou Český rozhlas, Rádio Prohlas, Mediatel - Zlaté stránky, Dětská tisková agentura, Radio Faktor, Jihočeské deníky Bohemia a Gimi Televize. Slavnosti podporují Jihočeský kraj, OSA - Ochranný svaz autorský, Jihočeské tiskárny, a.s., ZD Jankov a další.

Ing. Jan Jílek, ředitel slavností

Kontakt: OÚ Jankov-Holašovice,
Ing. Jan Jílek, ředitel slavností : tel.: 387 982 133, mob.: 775 106 025, e-mail: jan.jilek@popron.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.07.2005 v 22:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA