HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

9. Národní krojový ples ve znamení Jižních Čech

Tisková zpráva - 4. aktualizace
4. února 2006 se v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou uskuteční IX. Národní krojový ples Folklorního sdružení České republiky.
Národní krojový ples
Pořadateli plesu jsou Folklorní sdružení České republiky, Město Žďár nad Sázavou, Jihočeský kraj, kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení, Jihočeské folklorní sdružení a Dům kultury Žďár nad Sázavou. Záštitu nad ním převzali Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, hejtman kraje Vysočina a Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu. Pořadatelé očekávají mezi hosty plesu delegace z Belgie, Bulharska, Itálie, Polska, Rakouska, Ruska a Slovenska.
Mezi jmenovanými jsou dva z pořadatelů uvedeni poprvé: Jihočeský kraj a Jihočeské folklorní sdružení. Je totiž zvykem, že na plese, který má celostátní charakter, je výrazněji prezentován folklor některého z krajů naší republiky nebo národopisné oblasti. Po letošní "vládě" Valachů na plese v příštím roce převezmou pomyslné žezlo právě Jižní Čechy. A je třeba přiznat, že se na svoje vystoupení připravují s veškerou odpovědností a pečlivostí.
Záštitu nad prezentací jihočeských souborů, které budou účinkovat na IX. Národním krojovém plese, převzal hejtman Jihočeského kraje pan Jan Zahradník.
Jihočeský folklor bude na plese reprezentovat 13 folklorních souborů ze všech čtyř národopisných oblastí tohoto kraje - Doudlebska, Prácheňska, Blaťácka a Kozácka. Mezi nimi nebude chybět ani známá dechová hudba "Budvarka". Dalšími účinkujícími jihočeskými soubory jsou Bechyňská duha, Blaťácký soubor Ševětín, Doudleban Doudleby, Furiant a Malý Furiant České Budějovice, Javor Lomnice nad Lužnicí, Kovářovan Kovářov, Písečan Písek, Prácheňský soubor písní a tanců Strakonice, Radost Kamenný Újezd, Soumrak Borovnice a Úsvit České Budějovice. Hosté plesu ochutnají jihočeského kapra, zelňáky a Budějovický Budvar. Silnou sestavu 7 souborů na ples připravuje také Horácko, kterému bude patřit jubilejní ples v roce 2007. K očekávané pětistovce krojovaných souborů bude tradičně patřit cimbálová muzika Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna a soubory Studánka ze Žďáru nad Sázavou a Lipta z Liptálu, které ochotně a obětavě pomáhají v náročné organizaci plesu.
V průběhu večera proběhne křest CD Slávky Bulánové nazvaného Borovanský zvony.
Pro návštěvníky plesu, který bude zahájen v 19,30 hodin, je připraven pestrý program. Ve 20 hodin zazní slavnostní fanfáry, po nichž bude následovat předtančení tance Minety v podání jihočeských souborů. Po slavnostním nástupu zástupců souborů budou představeny všechny účinkující soubory a soutěžící o nejsympatičtější krojovaný pár plesu. Ve 21 hodin začíná program "Jižní Čechy se představují". Po něm budou k tanci a poslechu v hlavním sále hrát soubory Budvarka, Prácheňský soubor a Úsvit. Taneční pořádek přeruší ve 22,30 představení horáckých souborů, půlnoční losování hlavních cen tomboly a vyhlášení vítězného krojovaného páru plesu 2006 (00,45). Obohacením plesu budou také ukázky práce lidových řemeslníků, nabídka jihočeských krajových specialit a bohatá tombola. Na Národní krojový ples volně navazuje výstava obrazů s folklorní tematikou Růženy Krčmařové (akvarely) a Zdeny Kristové (vosková batika), která bude zahájena ve výstavní síni ve Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou 31. ledna a potrvá do 11. února 2006.
Tradiční součástí plesu je zahájení mediální kampaně k významným lidovým slavnostem, mezinárodním folklorním festivalům a dalším prezentacím folkloru České republiky. K nim bude v roce 2006 patřit vystoupení folklorních souborů na druhém ročníku celoevropského setkání turistů EURORANDO 2006, které pořádá z pověření Evropské asociace turistických klubů (EWV, ERA, FERP) Klub českých turistů rovněž v Jihočeském kraji. Pro několik tisíc zahraničních i českých turistů je připraven celotýdenní bohatý turistický program. V rámci tohoto programu mohou poznat nejkrásnější přírodní partie jižních Čech stejně jako nejznámější jihočeské historické a kulturní památky. Ve dvou hlavních dnech, tj. v pátek 8.9. a v sobotu 9.9. se na programu této akce budou významně podílet folklorní soubory ze všech krajů České republiky, sdružené ve FoS - ČR. Bude to jednak na koncertech, které proběhnou v pátek 8.9., jednak účastí v pestrém průvodu turistů z 26 evropských států historickým středem Českých Budějovic a nakonec v pestrém odpoledni "České Budějovice tančí a zpívají", oboje se uskuteční v sobotu dne 9.9.
Hlavním partnerem plesu je Pojišťovna Allianz.
Mediálními partnery plesu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, DNES - regionální pobočka, Haló noviny, Noviny žďárské radnice, Parola s.r.o. Jihlava, Televize Vysočina, Český rozhlas - region Jihlava, Hospodářské noviny a Moderní venkov.
Dalšími partnery plesu jsou CAC Leasing, Budwieser Budvar, OSA - Ochranný svaz autorský, Gordion, Hydroprojekt CZ, Dr. Radslav Kinský, ČSAD STTRANS, PKS Holding, a.s., COLAS, a.s., Gremis, s.r.o., SEZ-CZ, s.r.o., VHS, s.r.o., MASSIVE, Sklo Bohemia, a.s., Světlá nad Sázavou, Caesar Crystal Bohemiae, Národní ústav lidové kultury Strážnice, TG Tisk Lanškroun, e-on, Zemědělské služby Dynín, a.s., ŽĎAS, a.s. , Železniční stavitelství Brno a další.
Pořadatelé plesu by rádi uvítali co největší počet krojovaných členských souborů Folklorního sdružení ČR nebo jejich zástupců. Pro ně platí zlevněné vstupné 100,- Kč. Pro ostatní hosty jsou nabízeny vstupenky v ceně Kč 200,-. Nechcete-li přijít pozdě, můžete si je zakoupit nebo objednat v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou nebo na sekretariátu Folklorního sdružení ČR.

Jiří Pokorný
tel./fax: 234621256, 604 674 841, E-mail: jpokorny@adam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 18.01.2006 v 00:45 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA