HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Ostravička se vrátila z Tchaj-Wanu

Soubor Ostravička na Světovém dětském folklorním festivalu CIOFF v Y-ilan na Tchaj-wanu
Po šestnácti hodinovém letu a dalších hodinách strávených na letištích a v autobusech se z města Y-ilan na Tchaj-wanu vrátilo 25 dětí souboru Ostravička. Únavná cesta byla závěrečnou tečkou po náročném, ale úspěšném 18 denním pobytu souboru na Světovém dětském folklorním festivalu CIOFF, který je unikátní délkou trvání - téměř dva měsíce i množstvím pozvaných souborů - letos 18 a dalších 12 malých hudebních či tanečních skupin.
Hned po příletu na letišti v hlavním městě Taipej nás uvítala skupina dětí a dospělých z komunity Baimi, kteří nás po celou dobu pobytu vícekrát doprovázeli a starali se o náš soubor. Milé přivítání v klimatizované hale posléze vystřídal šok z parného a horkého ovzduší vně letiště. Krůpěje potu se okamžitě změnily na potůčky smáčející oděv i květinové věnce. Po tříhodinové cestě po pobřeží Tichého oceánu nás uvítal početný štáb festivalu ve vysokoškolském campusu druhé největší tchajwanské univerzity, která se stala našim přechodným bydlištěm. Usměvaví studenti se okamžitě zmocnili našich kufrů a galantně je donesli do třetího patra studentských kolejí, kde naše děti čekal další šok - dřevěné postele bez matrací, pouze s tenoučkou podložkou. Stezky nad tvrdými lůžky však brzy pominuly. Děti zjistily, že chladivé rovné lůžka nijak nevadí jejich spánku, na který stejně moc času pro mnoho jiných zájmů s novými kamarády nezůstalo. Strava podávaná v nedaleké menze skýtala nepřeberné množství nepojmenovatelných jídel - vegetariánských, mořských plodů, různých mas v nezvyklých úpravách, ale i kvanta ovoce, rýže, nápojů i sladkostí. Naše děti, ke své vlastní škodě, vesměs však volily jim známé hranolky, špagety a coca-colu.
Hlavním bodem programu festivalu bylo každodenní účinkování v odpoledních hodinách zrovna přítomných souborů v Chin-shui Park - vodním zábavném parku vybudovaném u řeky Dong-shan. Nádherný areál vybavený celou řadou pro nás nezvyklých vodních atrakcí denně navštěvovaly tisícky tamních lidí, kteří se stahovali na odpolední kulturní program do hlediště velice pěkného krytého amfiteátru, aby sledovali 30-40 minutové programy jednotlivých festivalových hostů. Náš soubor měl možnost se představit celkem 13krát a to spolu s Mexičany, Gruzínci, Rusi, Turky, Korejci, Japonci, Tchaj-wanci, Finy i černochy ze Středoafrické republiky. Reakce diváků na jednotlivá vystoupení souborů byla z našeho pohledu zdvořilá, ale rezervovaná - pouze potlesk po každém tanci. Na naše děti však reagovali vřeleji než obvykle - tleskali i v průběhu tanců, když se jim líbili některá sóla a zvlášť náročné prvky. Z hodnocení pořadatelů festivalu, které nám sdělili na závěr našeho pobytu, účinkování Ostravičky velice vysoce ocenili a hodnotili jako jedno z nejlepších. Nejkvalitnější soubory měly možnost alespoň jednou účinkovat v Y-ilan Arts Center - v profesionálním divadle. Této cti se nám taky dostalo. Hezkými akcemi byly interaktivní programy s tchaj-wanskými učiteli tance a zpěvu a dívkami dívčího lycea, kdy oni nás a my je jsme se navzájem učili tance a písně. Zpestřením pobytu byly výlety - do komunity Baimi, známé svou výrobou dřeváků, na bambusovou farmu, na pláž Tichého oceánu, do taoistických chrámů, do muzea umění, muzea divadelní tvorby nebo turnaje ve stolním tenisu a basketbalu mezi účastníky festivalu či prohlídky svérázných trhů.
Co říci na závěr - delegované části souboru Ostravička z Frýdku-Místku se dostalo velké pocty zúčastnit se prestižního světového festivalu. Svým účinkováním děti potvrdily vysokou uměleckou úroveň souboru, se ctí obstály ve velké konkurenci souborů z celého světa, předvedly lidové umění našeho regionu, které diváky zaujalo a do jejich podvědomí se jistě zapsaly informace o městě Frýdek-Místek a České republice. Pořadatelům patří náš obdiv nad téměř dokonalou organizací této grandiózní akce. Děti si odnáší mnoho nových zážitků z exotického ostrova s vysokými horami, s obdivuhodnou florou a pro nás náročnými klimatickými podmínkami i z úžasně milých, pracovitých a disciplinovaných obyvatel a taky mnoho nových přátelských vztahů.
Uskutečnit tento prestižní zájezd se podařilo hlavně díky pochopení rodičů, kteří zafinancovali cestu svým dětem a za pomoci dotace ze strany Města Frýdek-Místek, Ministerstva kultury ČR, odboru školství KÚ MSK, Rotary klubu Frýdek-Místek i Taipejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR.

E.Geryková, sekretář souboru Ostravička, Frýdek-Místek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 09.08.2006 v 23:28 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA