HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Oskorušové dny v Bílých Karpatech

Ve dnech 23.9 - 24.9 vždy od 10.00 proběhne slavnost Oskorušobraní na Salaši Travičná nad Tvarožnou Lhotou na jihu Bílých Karpat.
Ve dnech 23.9 - 24.9 vždy od 10.00 proběhne slavnost Oskorušobraní na Salaši Travičná nad Tvarožnou Lhotou na jihu Bílých Karpat. Zveme vás na novou akci k oslavě a propagaci oskoruší, léčivého stromu Slovácka. Jejich síla přejde i do vás !!!!
Oskeruše je výjmečný ovocný strom typický pro kraj Bílých Karpat a celého Slovácka. Akce oskorušobraní chce návštěvníkům ukázat význam a užití tohoto stromu pro veřejnost. Jsou připraveny ochutnávky plodů různých barev a tvarů z různých lokalit. Navazuje ochutnávka výrobků - sušených plodů, marmelád ale i moštu a je připraven i malý košt oskerušových pálenek. Pro zájemce je otevřena poradna o pěstování oskeruší i dalších vzácných stromů a začne podzimní prodej stromků. Pro všechny jsou připraveny veselé netradiční soutěže s oskorušemi, mj. také v pojídání krémových oskeruší, hod nejtěžším dřevem Evropy a další hry v přírodě pro malé i velké. V programu je také malý jarmark tradičních výrobků, řemeslné workshopy, stylové občerstvení včetně zabijačkových specialit, vyjíždky na koních a cimbálová, folk a country muzika.
Tvarožná Lhota
Jako pozvánku přijměte pár zajímavostí o oskoruších. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je to mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom z čeledi Rosaceae. Jeřáb oskeruše je "vinohradnický strom" rostoucí zvláště v jihovýchodní Evropě. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Výskyt na JV Moravě, kde je nazýván "oskoruší" je okrajem rozšíření, přesto však tu roste většina mohutných stromů. A právě na Slovácku se dělá ta nejlepší oskerušovice !

Oskerušová nej. Oskeruše je největším a nejplodnějším ovocným stromem Evropy. Dožívá se více jak 400 let. I 300 letý strom plodí přes tunu ovoce. Je nejmohutnější druhem jeřábu s největšími plody. Oskorušové dřevo je nejtvrdší z evropských dřevin. U nás na Strážnicku rostou největší Oskeruše na světě !

Za pořadatele zdraví Mgr. Vít Hrdoušek.

Pořadatelé: INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a Mikroregion Strážnicko
"Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše"
Kontakt:
telefon: 518 337 008, 724 162 265
email: bkarpaty@c-box.cz;
více info: www. straznicko.cz, www inexsda.cz.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.08.2006 v 18:49 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA