HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

O X. Národním krojovém plese

X. NÁRODNÍ KROJOVÝ PLES
Již z dálky bylo slyšet vyhrávání dechové hudby, která vítala účastníky folklorního plesu. Ve vstupní hale nás vítala muzika souboru Bítešan a masopustní maškary ze Studnic u Hlinska a panoval zde velmi čilý ruch. Koná se přece X. národní folklorní ples !
muzika Bítešanu
Na plese byli významní hosté našeho kulturního a politického života - jmenujme alespoň místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou, hejtmana kraje Vysočina Miloše Vystrčila a generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka, kteří měli nad tímto plesem záštitu, starostu města Žďáru n.S., ředitele České televize z Ostravy a zahraniční hosty ze Slovenska, Ruska a další hosty. Účastníci plesu byli uvítání předsedou FoSu ČR Zdeňkem Pšenicou a ředitelem plesu Ing. Ladislavem Michálkem. Krátké projevy pronesli i další hosté.
předání
hosté
Překvapila výzdoba sálu, která je rok od roku krásnější. A soubory? Každý se snažil předvést to nejlepší ze svého repertoáru. Velice zajímavé bylo úvodní předtančení tanců Sousedské v provedení horáckých souborů, kde se postupně přidávaly další soubory z celého Horácka a jarmark končil společným vystoupením těchto souborů. Ples pozdravili nejlepší verbíři ze Slovácka a výbušní odzemkáři z Valašska, kteří měli velký ohlas a sklidili velký potlesk. A toto své vystoupení si zopakovali ještě jednou pár minut před půlnocí.
Slavnostní nástup souborů, v čele domácí soubor Studánka.
Slavnostní nástup souborů, v čele domácí soubor Studánka.
vystoupení
A pak se představilo Horácko s jarmarkem a se vším co na jarmarku patří - představili se různí řemeslníci - řezníci, krejčí, mlynáři, tkalci, pekaři, ševci, děvčata s hráběmi, děti u perníkového stánku a všichni se chovali přirozeně jako na skutečném jarmarku.
Vysočan Hlinsko
Ale nezapomínalo se také na nekrojované, kteří si s chutí zatancovali při dechové hudbě Božejáků. Tradičně zde hrál vojenský soubor Ondráš a jejich velmi náročné a při tom milé vystoupení
v "modrobílém" bylo velice působivé, jakož i laškovná scénka WC - danc. A kdo nechtěl být na sále, navštívil předsálí, kde si mohl poslechnout lidové muziky, zazpívat a zatancovat si s přítomnými maskami a ochutnat různé speciality Horácka. Nechyběla zde samozřejmě ani bohatá tombola.
V průběhu bálu hrála v prvém poschodí cimbálová muzika VUS Ondráš a vystoupil zde i charakteristický sbor hostů z Ruska, který měl hodně nadšených posluchačů a vůbec to byl příjemný zážitek si jejich zpěv poslechnout.
Ondráš
hosté
X. národní krojový ples se mohl uskutečnit díky obětavým pracovníkům horáckých souborů, starosty města, hejtmana kraje Vysočina, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, funkcionářů FoSu ČR, zejména předsedy FoSu Zdeňka Pšenici, ředitele bálu. Ladislava Michálka a finanční podpory sponzorů. Svou velmi dobrou práci odvedli rovněž autoři programu Miloslav Brtník a Miroslav Ekart, který měl i režii celého večera. Během večera se představily i slezské soubory s pozváním na příští krojovaný XI. ples v roce 2008, na který se všichni těšíme.

Vlasta a Radek Golasovi

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 12.02.2007 v 18:55 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA