HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

CM Bača na festivalu Staré nôty mladých strún Európy

Ve dnech 4.- 6. května 2007 v Terchové na Slovensku vyvrcholila třídenním setkáním mladých lidových hudeb z pěti evropských zemí unikátní akce s názvem "Staré nôty mladých strún Európy ".
V letošním roce proběhl pod tímto názvem již 17.ročník mezinárodního festivalu tradiční a lidové hudby mladých interpretů. Festivalu se zúčastnilo 32 hudeb ze Slovenska a 6 zahraničních seskupení.
Cimbálová muzika "BAČA" z Valašského Meziříčí, reprezentující svým repertoárem Valašsko, se festivalu zúčastnila jako jediný zástupce z České republiky.
Pro zahraniční účastníky začal festival již 28.4. na různých místech Slovenska.
Bača, valašský soubor písní a tanců
CM BAČA začala své účinkování v rámci festivalu vystoupením v rámci 5 koncertů na Myjavě a jejím okolí společně se soubory s Polska a Běloruska. Oblast Myjavy je pověstná nejen výbornou slivovicí, ale pro muzikanty především spojením s hudbou vynikajícího lidového muzikanta Samka Dudíka, na jehož odkaz navazují myjavské soubory Kopaničiar a Kopaničiarik. Šestý koncert úvodní části festivalu se konal na Mierovom námestí v Trenčíně. Odměnou pro účastníky byla prohlídka Trenčanského hradu a krásné výhledy na střední Pováží.
Hostitelem zahraničních souborů a pořadatelem byl Kultúrny dom Samka Dudíka na Myjavě, který svou úlohu zvládl s naprostým přehledem a všichni účastníci tak mohli být zcela spokojeni s podmínkami, které přispěly nemalou měrou k výborným uměleckým výkonům účastníků.
Druhá část festivalu proběhla v Červeníku u Hlohovce, kde hostitelem byl místní soubor "Mladý huslisti", se kterým cimbálovku BAČA pojí přátelství navázané již na předcházejících akcích, kde obě mladé muziky společně účinkovaly. V rámci této etapy festivalu bylo uspořádáno dalších 5 koncertů, v nich předvedli publiku svá vystoupení běloruští, polští a moravští muzikanti spolu s domácím "Mladými huslisty". I zde probíhal festival v pohodě, která se kladně projevila ve výborné atmosféře všech koncertů.
Vyvrcholení celého festivalu bylo situováno do Terchové, kde CM BAČA spolu s domácími hudci vyhrával již na samém zahájení - zapálení Veĺkej vatry tradícií. Dále se muzika představila ve dvou programech v Terchové společně s dalšími zahraničními účastníky festivalu, vystoupením v Múzeu kysuckej dediny na Vychylovke a také v závěrečném galakoncertu celého festivalu - 17. SNMS-E v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Terchové.
Bača, valašský soubor písní a tanců
Ve všech vystoupeních muzika BAČA hrála valašské písně - podstatnou část repertoáru přitom tvoří melodie z valašskomezříčska. Na postu primáše osmičlenné muziky se střídali Lukáš Krupa a Luboš Peml, svým osobitým projevem k výkonům muziky přispěl i nejmladší desetiletý Daniel Macho, jako sólisté na své nástroje se projevili především Jaroslav Čapka na cimbál a Radek Bryol na klarinet. Na svých postech se neztratili ani flétnistka Bětka Konvičná a kontráš Martin Bryol, muziku tvrdil na basu Ondra Kneisl.
Potlesk na otevřené scéně sklízela především při tónech čardáše "Kerý dobrý gazda" a rovněž slova písně "My zme Valaši" nutila mnohé posluchače ke společnému notování. Píseň, kterou se muzika v mnoha případech se svým obecenstvem loučila "Pochylá chalúpka" utkvěla v paměti i mnoha zahraničním účastníkům. Skutečnost, že se CM BAČA na festivalu mezi 40 účastníky neztratila, dokumentuje i obdržení pozvání na mezinárodní hudební festival v běloruském Minsku.
CM BAČA měla poprvé možnost účastnit se hudební akce takového rozsahu a věřím, že účast na ní bude jedním z impulzů k dalšímu muzikantskému růstu kapely a jejich členů.

V.M.
Ctirad Bryol
vedoucí CM BAČA

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.05.2007 v 00:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA