HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Mladinka a Veličánek společně

Pro svůj letošní pořad nazvaný Mladinka a host si Dětský folklorní soubor Mladinka z Plzně pozval přátele z Horňácka - Dětský národopisný soubor Veličánek z Velké nad Veličkou. V pátek 26. 1. 2001 se tak v plzeňském divadle Alfa uskutečnil příjemný a vyvážený pořad, který byl dalším důkazem toho, že folklorní hnutí se o svoji budoucnost v Plzni ani na Horňácku nemusí obávat.
Po krátkých hudebních představeních obou muzik následovala čísla jednotlivých souborů, která na sebe navazovala, a nutno říci, že nebylo "hluchých" míst. Folklorní soubor Mladinka (vedoucí Jiří a Táňa Urbanovi, Marcela Krejsová, vedoucí muziky Jan Voves a Jaroslava Smolová) pracuje již patnáct let i na současné generaci je vidět, že má za sebou nejedno odehrané a odtancované vystoupení. V pořadu se Mladinka představila s pásmy Zábava po Řehořské koledě, veselým Jarmarkem v Plzni, nápaditým Eště si zatupám a dalšími čísly. Velmi kladně hodnotím projev muzikantů (který u dětských muzikantů nebývá častý) i jejich suverenitu (obzvláště s přehledem si počínal basista, který zároveň celý pořad moderoval). Osobně mě však vadilo občasné až "přehrávání" a přehnaná gesta některých houslistek, které nežádoucím způsobem strhávalo pozornost.
Premiérově se představili i ti úplně nejmenší - Mladinečka čili Mladinka "mini" - (vedoucí Anna Vokurková, Martin Šefl, Mgr. Linda Bursová), kteří se do souboru připojili teprve v září minulého roku. V Chodském obrázku úspěšně zvládli své první kroky na jevišti a svoji dětskou přirozeností si okamžitě získali všechny diváky, kteří jejich vystoupení ocenili dlouhým potleskem.
Do toku pořadu velmi dobře zapadlo i vystoupení moravského hosta. Soubor Veličánek (vedoucí Anna Kománková a Mgr. Jiří Šácha, vedoucí muziky ing. Martin Kománek) přispěl pásmy Išli ševci z jarmarku a Na zajíců, která jsou nápaditým způsobem vystavěna na dětské hravosti a škádlivosti. Nutno říci, že i "Veličánci" si počínali na jevišti suverénně, zároveň však přátelsky a nevtíravě. (Přiznávám, že v mnohých malých muzikantech i tanečnících jsme přímo viděla jejich dospělé "vzory" tak, jak je potkávám na slavnostech ve Velké i jinde...).
Celý večer byl ve znamení příjemné atmosféry a potěšilo mě, že na všech účinkujících bylo vidět, že z tancování a hraní mají opravdovou radost, je pro ně hrou, která je baví. Všichni vedoucí tak mohou být právem spokojeni, neboť není pochyb, že se pořad vydařil. Svědčí o tom i dlouhý potlesk vyprodaného jeviště.Mladinka a host. 26. 1. 2001, Divadlo Alfa Plzeň.
Mladinka a host. 26. 1. 2001, Divadlo Alfa Plzeň.

Michaela Benešová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 08.03.2001

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA