HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

V. ZEMSKÁ PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH FOLKLORNÍCH SOUBORŮ MORAVY A SLEZSKA

KROMĚŘÍŽ, 8.6. 2003
Předávání hodnot tradiční lidové kultury z generace na generaci je velice obtížným aktuálním úkolem tradičních nositelů těchto hodnot, který velice zřetelně vystupuje do popředí v návaznosti na procesy spojování státních celků, utváření nadnárodních regionálních uskupení, masového šíření kultury a z něj plynoucí globalizace. O uchování hodnot tradiční lidové kultury se snaží velká řada nejrůznějších činitelů. Snaží se o to také vedoucí dětských folklorních souborů. V České republice pravidelně pracují více než dvě stovky dětských folklorních souborů a naše republika patří spolu s dalšími zeměmi střední a východní Evropy v tomto směru mezi kulturní giganty. Pro srovnání např. v Dánsku, vyspělé zemi Evropské unie, pracují pouze dva dětské folklorní soubory. Dětské soubory se schází pravidelně v dvouletém cyklu na přehlídkách, pořádaných zpravidla regionálními folklorními sdruženími. Nejlepší z nich se potom setkávají na národní přehlídce a zemských přehlídkách, pořádaných rovněž s dvouletou pravidelností.
V neděli 8. června 2003 se v Domě kultury v Kroměříži setkají dětské folklorní soubory, které se umístily na předních místech regionálních přehlídek Moravy a Slezska. Pořadateli V. zemské přehlídky souborů jsou vedle Folklorního sdružení České republiky Město Kroměříž, Zlínský kraj, Dům kultury Kroměříž a Rotary klub Kroměříž.
Záštitu nad přehlídkou převzali Pavel Němec, ministr pro místní rozvoj ČR, Josef Smýkal, poslanec Parlamentu ČR a Jiří Severin, člen rady Zlínského kraje. Přehlídka se koná s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR při příležitosti oslav výročí zapsání historických zahrad a Arcibiskupského zámku v Kroměříži do seznamu světového dědictví UNESCO a 80 let českého rozhlasu :
Po zkušenostech s nestálostí počasí v tomto období při minulých přehlídkách se v letošním roce pořadatelé rozhodli uspořádat přehlídku v prostorách kroměřížského domu kultury. Od 13,30 hod. na jeho jevišti vystoupí dětské folklorní soubory, nominované porotami z regionálních přehlídek: Dyjavánek Znojmo, Handrláček Kunovice, Klásek Kralice na Hané, Kopaničářek Starý Hrozenkov, Lipka Bukovec, Olšinka Orlová, Ostravička Frýdek-Místek, Sedmikvítek Frenštát pod Radhoštěm, Kvíétek Telč, Valentýnek Prostějov a Veličánek Velká nad Veličkou. Vedle nich na přehlídce vystoupí Padoláček z Hronova jako zástupce souborů z Čech a také dva soubory z místa a z blízkého okolí - Malá Rusava z Bystřice pod Hostýnem a Rozmarýnek z Kroměříže. V případě příznivého počasí vystoupí část souborů následně také od 15 hodin na Velkém náměstí v Kroměříži.
Cílem tohoto setkání je zejména motivovat vedoucí i členy souborů k další práci, ale také propagovat dětský folklor před obyvateli Města Kroměříže a okolí. Dva z účastníků přehlídky vystoupí také v programu tradičního lidového jarmarku, který se na Velkém náměstí v Kroměříži uskuteční již v sobotu dopoledne.
Přehlídku podpořili: Český rozhlas Praha, Radio Proglas, Mediatel, CAC Leasing, a.s. Praha, OSA Praha a další. Vstup na obě akce, pořádané v rámci přehlídky, je zdarma.

Folklorní sdružení České republiky
Zdeněk Pšenica
předseda

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Kroměříž
Zveřejněno 23.05.2003 v 14:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA