HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

ZPRÁVA O USKUTEČNĚNÍ
V. ZEMSKÁ PŘEHLÍDKY DĚTSKÝCH FOLKLORNÍCH SOUBORŮ MORAVY A SLEZSKA

KROMĚŘÍŽ, 8.6. 2003
Tisková zpráva
ZPRÁVA O USKUTEČNĚNÍ
V. ZEMSKÁ PŘEHLÍDKY DĚTSKÝCH FOLKLORNÍCH SOUBORŮ MORAVY A SLEZSKA - KROMĚŘÍŽ, 8.6. 2003
V neděli 8. června se v kroměřížském domě kultury setkalo 14 dětských folklorních souborů, aby ukázaly současnou úroveň dětského folkloru na Moravě a ve Slezsku. Na páté zemské přehlídce nechyběly soubory Dyjavánek Znojmo, Handrláček Kunovice, Klásek Kralice na Hané, Kopaničárek Starý Hrozenkov, Kvítek Telč, Olšinka Orlová, Ostravička Frýdek-Místek, Sedmikvítek Frenštát pod Radhoštěm, Valentýnek Prostějov a Veličánek Velká nad Veličkou. Výkvět moravského a slezského dětského folkloru doplnili Padoláček z Hronova jako zástupce českých regionů a místní soubory Rozmarýnek z Kroměříže a Malá Rusava z Bystřice pod Hostýnem. Představení souborů jednoznačně prokázalo, že se folklor na Moravě a ve Slezsku nemusí obávat o svoji budoucnost. Pestrost lidových krojů, koncepce programů, charakteru hudebního doprovodu a věkové struktury souborů nebyla provázena zásadními rozdíly v úrovni vystoupení. Ta byla naopak ve u většiny souborů velmi vysoká a prokázala, že výběr na přehlídku nebyl náhodný. Přehlídka se stala také odměnou pro děti, jejich vedoucí a rodiče za dlouhodobou práci v souborech.
Přehlídka, pořádaná Folklorním sdružením ČR ve spolupráci s Městem Kroměříží, Zlínským krajem, Domem kultury Kroměříž a Rotary klubem Kroměříž s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, byla věnována výročí zapsání Arcibiskupského zámku a historických zahrad v Kroměříži do seznamu světového dědictví UNESCO a 80. výročí Českého rozhlasu. Dva z účastníků vystoupili společně s místními soubory také na řemeslnickém jarmarku, který se konal předešlého dne na Velkém náměstí v Kroměříži. Širší prezentaci souborů před kroměřížskou veřejností v neděli zabránilo úmorné vedro, pro které byl odpolední koncert na náměstí zrušen.
Mezi hosty přivítali pořadatelé všechny tři patrony přehlídky - pana Pavla Němce, ministra pro místní rozvoj ČR, pana Josefa Smýkala, poslance Parlamentu ČR a pana Jiřího Severina, člena rady Zlínského kraje, starostu Města Kroměříže pana Petra Dvořáčka, generálního ředitele Národního osvětového centra Bratislava pana Jána Tazberíka a řadu dalších. Přes nepříznivé podmínky si do Domu kultury v Kroměříži tentokrát našlo cestu také více občanů měst a okolí.
Z přehlídky byly pořízeny videozáznam a fotodokumentace, které mohou zájemci získat prostřednictvím Folklorního sdružení ČR.

Zpracoval: Jiří Pokorný, 10.6.2003

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Kroměříž
Zveřejněno 17.06.2003 v 20:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA