HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

HORÁCKO ZPÍVÁ A TANČÍ

V. folklorní bienále
Světlá nad Sázavou - 4. až 6. června 2004
Ve dnech 4. až 6. června 2004 pořádají město Světlá nad Sázavou, Folklorní soubor Škubánek a Základní škola Světlá nad Sázavou, Komenského ulice ve spolupráci s Horáckým folklorním sdružením, Folklorním sdružením České republiky a Krajem Vysočina za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR V. folklorní bienále HORÁCKO ZPÍVÁ A TANČÍ 2004. Nad festivalem převzali záštitu ministr životního prostředí Libor Ambrozek, 1. náměstek ministryně školství Václav Pícl a hejtman kraje Vysočina František Dohnal.
Námětem V. ročníku folklorního festivalu "Horácko zpívá a tančí" se stalo 140. výročí prvního úplného vydání sbírky lidové slovesnosti "Prostonárodní české písně a říkadla"(1864) Karla Jaromíra Erbena. Erben je proslulý především vlastním - jediným dílem Kyticí z pověstí národních, které však také vyvěrají z bohatých zkušeností při sběru pohádek, písní, říkadel, her, rozpočitadel, hádanek, pořekadel, pranostik, zaříkání, popisů obyčejů a zvyků. Záměrem pořadů festivalu je proto popularizace méně známé záslužné sběratelské práce Karla Jaromíra Erbena, jež se svým významem řadí k těm, kteří se zasloužili o zachování tohoto kulturního bohatství našich předků. Např. František Sušil, František Bartoš, Čeněk Zíbrt, Čeněk Holas aj.
Pozvání na festival přijaly nejen horácké folklorní soubory Bajdyš a Bajdyšek z Třebíče, Bystřinka a Studánka ze Žďáru nad Sázavou, Groš a Rožínka z Dolní Rožínky, Kalamajka z Havlíčkova Brodu, Kuřátka z Chrudimi, Podjavořičan z Telče, Pramínek a Šípek z Jihlavy, Velen z Boskovic, Vysočánek z Hlinska, domácí soubor Škubánek, ale i hosté - Jiskra z Plzně, Bystrzaçy z Polska a Balkánské rytmy z Bulharska.
Pátek 4. června bude věnovaný dětem. Dvě dopolední vystoupení pro žáky škol doplní bohatý zábavný program. V 16 hodin proběhne přehlídkový pořad dětských folklorních souborů PRAMÍNKY, v němž se divákům představí i finalisté krajského kola "Zpěváčci 2004". Před pořadem vystoupí dětská dechová kapela ZUŠ ve Světlé nad Sázavou.
Jarmark řemesel s ukázkami tradiční lidové výroby oživí v sobotu dopoledne náměstí, na kterém budou současně probíhat i propagační vystoupení folklorních souborů. Od 16 a 20 hodin proběhnou PRAMENY I. a PRAMENY II. (region Horácko), nesoutěžní přehlídky dospělých folklorních souborů, jejímž vyhlašovatelem je Folklorní sdružení České republiky.
Na průvod folklorních souborů ulicemi města naváže v neděli 6. června koncert pěveckého sboru Gaudeamus ze Světlé nad Sázavou, v 15:00 hod. bude zahájen křtem publikace "Zpěvník horáckých písní po lidech sebraných" autora Míly Brtníka hlavní festivalový pořad "Mateřídouška vlasti naší milé".
Součástí festivalu je výtvarná soutěž "Erben dětem" pro žáky a studenty a národopisná výstava.
Celkově se na festivalu představí více než 600 účinkujících. Ti také v rámci festivalu uskuteční vystoupení v okolních obcích.
Festivalové pořady budou probíhat od pátku do neděle na nádvoří světelského zámku (v případě nepříznivého počasí v divadelním sále Společenského domu).
Mediální partneři festivalu: Český rozhlas Region, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura, Noviny Vysočina, Cesta Vysočiny a další sdělovací prostředky.
Festival podpoří Fond Vysočina, OSA Praha, CAC Leasing, a.s. Praha a další.
Podrobnější informace o programu lze vyhledat na internetové adrese www.fos.cz .

Zpracovala: Mgr. Eva Pejchalová, 24. května 2004

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.05.2004 v 08:58 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA