HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

VIII. NÁRODNÍ KROJOVÝ PLES FOLKLORNÍHO SDRUŽENÍ ČR DŮM KULTURY ŽĎÁR NAD SÁZAVOU , 5. ÚNORA 2005

Tisková zpráva (aktualizace)
Mezi nejkrásnější akce plesové sezóny v celostátním měřítku již po řadu let bezesporu patří Národní krojový ples Folklorního sdružení ČR, který se již poosmé uskuteční 5. února 2005 v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou. Více než čtyři stovky tanečníků v lidových krojích z různých koutů Čech, Moravy a Slezska, několik lidových muzik, pestrý program a řada významných hostů včetně zahraničních návštěvníků, to jsou hlavní magnety, které každoročně přitahují hosty z celé republiky a způsobují, že Dům kultury ve Žďáru nad Sázavou bývá přes poměrně slušnou kapacitu beznadějně vyprodán.
V posledních letech bývá každý ročník plesu věnován vždy některému z národopisných regionů České republiky. Po Chodsku, jemuž byl ples věnován v minulém ročníku, bude letos patřit Valašsku, místo pro prezentaci se najde také pro Jižní Čechy, které převezmou pomyslnou štafetu v roce 2006. Z regionu Valašska pořadatelé očekávají mezi účinkujícími a hosty plesu soubory valašských písní a tanců a cimbálové muziky "Radhošť", "Sedmikvítek", "Vsacan", "Jasénka", "Lipta", "Vizovjánek", "Juráš", "Rusava", "Kubinka", "Rusavjan", "Beskyd" a "Ovčák". Nástrojové zpestření přinese dechová hudba "Valaška". Jihočeský region bude reprezentovat zejména "Prácheňský soubor písní a tanců" ze Strakonic a na plese nebude chybět ani jeden z tradičních účastníků - Cimbálová muzika Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna.
Výrazné zastoupení valašských folklorních souborů přineslo také změnu v předtančení. Místo České a Moravské besedy se bude tentokrát tančit "Valašský starodávný". Zajímavou obměnou tradiční volby Miss plesu bude tentokrát volba nejsympatičtějšího páru krojovaných účastníků. Součástí programu budou dále ukázky tanců, taneční hry, chybět nebude ani tombola.
Národním krojovým plesem je tradičně zahajována propagační kampaň k 52 členským lidovým slavnostem a mezinárodním folklorním festivalům, které se uskuteční v průběhu roku 2005.
Žďár nad Sázavou 7.2.2004
Žďár nad Sázavou 7.2.2004
Záštitu nad VIII. ročníkem plesu přijali Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, hejtman kraje Vysočina a Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu. Spolupořadateli plesu jsou vedle Folklorního sdružení ČR také město Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení a Dům kultury Žďár nad Sázavou. Generálními sponzory plesu jsou ŽĎAS, a.s. a GENERALI POJIŠŤOVNA, a.s. Národní krojový ples dále podporují: CAC Leasing a.s., COLAS CZ, a.s., Dr. Radslav Kinský, ENPEKA, s.r.o., Glauverbel Moraviaglav, a.s., GREMIS, s.r.o., Hydroprojekt CZ, a.s., Národní ústav lidové kultury Strážnice, PKS HOLDING Žďár nad Sázavou, Sdružení Tradice ČR, TG TISK s.r.o. Lanškroun VHS s.r.o. Žďár nad Sázavou a další instituce a firmy.
Mediálními partnery plesu jsou: Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura, MF DNES - regionální pobočka, Noviny žďárské radnice, Parola s.r.o. Jihlava a Televize Vysočina.
Další informace a fotografie z minulých ročníků plesu mohou zájemci získat na výše uvedených kontaktech.

Zpracoval: Jiří Pokorný, 11.1. 2005
Fotografie z plesu pořádaného 7.2.2004 naleznete pod tlačítkem "další informace" - Národní krojový ples v sekci fotogalerie
Fotografie z plesu pořádaného 7.2.2004 naleznete pod tlačítkem "další informace" - Národní krojový ples v sekci fotogalerie

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 11.01.2005 v 11:42 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA