HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

52. ročník Podluží v písni a tanci Tvrdonice

Tvrdonice 3. - 5. června 2005
Začalo to nádherně v pátek 3. června. Počasí příjemné, přírodní areál vyzdobený, nové hlediště přilákalo něco k dvanácti stovkám diváků a 7. dechových hudeb se předvádělo nejen před publikem, ale také před sebou navzájem. Kateřinka, Mistříňanka, Sokolka, Žadovjáci, Bojané, Skaličané i Drietomanka podaly špičkové výkony a publikum se s nimi nerado před půlnocí loučilo.
Sluníčko se na nás smálo ještě v sobotu odpoledne, při koncertě mládežnických dechovek na náměstí obce , průvodu dětských národopisných souborů. Dětský pořad nabídl výkony Hanýsku, Kostičánku, Lužičánku, Jatelinky, Břeclavánku, Koňárků, Věnečku, Šátečku, dětí z Ratíškovic a domácí Pomněnky.
Podluží v písni a tanci
Všichni se už těšili na soutěže ve zpěvu, když se zatočil na Tvrdonicemi vítr a spustil se déšť. A pršelo a pršelo. Soutěžilo se tedy v sále Slovácké chalupy a doufalo se, že liják přejde. Když nepřešel, bylo nutno přestěhovat techniku, zázemí i účinkující do sálu Sokolovny a večerní program probíhal ve stísněných podmínkách. Na výkonech účinkujících to ale nebylo znát a zvláště desítka šohajů soutěžících o titul Stárka Podluží předváděla brilantní výkony. Ve třech tanečních kategoriích - hošijích, vrtěné a verbuňku, nakonec zvítězil Stanislav Popela z Perné. Vítěz má zajištěn přímý postup do finále soutěží ve Strážnici.
Také cimbálky Guráš, Slovácko, Břeclavan a J. Severina , sbory žen z Tvrdonic a Charvatské Nové Vsi, muži z Lanžhota, Ladné, Staré Břeclavi a Tvrdonic předvedli svá vystoupení s maximálním nasazením.
V neděli dopoledne byla obloha jako vymetená, na náměstí vyhrávala dechovka, téměř stovka nastrojených šohajů v krojích se sjela na slavnosti na vozech tažených vyšňořenými koňmi. Všichni si mysleli, že počasí se umoudřilo. Nevíme, že by někde u nás měl tento nádherný program obdobu. Srdečně zveme všechny, aby se na tu krásu přijeli do Tvrdonic podívat.

Odpolední průvod účinkujících opět zastihl déšť. Muzikanti ale hráli jeden řízný pochod za druhým a nikoho ani nenapadlo z průvodu utéct. Znělka slavností"Ej, vy ,Tvrdonice", mraky a déšť zahnala a sluníčko nám ukázalo svou milou tvář a hřálo až do konce. Děti z místní mateřinky, Pomněnky, znojemského Dyjavánku a bulharskho Gabrovche ve svém bloku příjemně naladily publikum, v regionálním pořadu Slováckých krůžků z Poštorné, Prušánek, Moravského Žižkova, velkých Bílovic aTvrdonic jsme prošli významné události podlužáckého roku. A potom už nikdo ani nedutal a zaplněné hletiště s nadšením sledovalo vystoupení VUS Ondráš. Byl to bezesporu důstojný závěr festivalu, který možná provázela nepřízeň počasí, ale určitě ne diváků, nezalekli se ani účinkující. Opět se ukázalo, že Podluží má stále co nabídnout a čím se chlubit.
Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas, Radio Proglas, Mediatel Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Slavnosti podpořili OSA - Ochranný svaz autorský a CAC Leasing, a.s. Praha a další organizace.
Už se těšíme na příští, 53. ročník národopisných slavností Podluží v písni a tanci 2006.

Zdeněk Tesařík, ředitel festivalu
Tel: 519 339 203, E-mail: tvrdonice@podluzi.cz
a Zdena Šlichtová

Podluží v písni a tanci
Svatba - vystoupení z národopisných slavností Tvrdonice 2005.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Podluží v písni a tanci
Zveřejněno 06.06.2005 v 14:27 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA