HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XIII. ROŽNOVSKÁ VALAŠKA 2005

Tisková zpráva
Ve dnech 10. - 12. června 2005 se v areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskutečnil XIII. ročník Mezinárodního armádního folklorního festivalu Rožnovská valaška 2005, jejíž součástí byla i VII. přehlídka skupin historického šermu.
Festivalu se zúčastnilo 13 dětských a dospělých folklorních souborů z České republiky (VUS ONDRÁŠ Brno, FS Dunajec Olomouc, FS Trnka Vyškov, FS a DFS Rosénka Praha, DFS Púčik Brno, DFS Jánošíček Brno, DFS Maleníček Lipník nad Bečvou, DFS Klebetníček Vyškov, FS Mladina Plzeň, DFS Kytice Praha, Hradecká cimbálová muzika Hradec Králové, Dětská cimbálová muzika Háj Háj ve Slezsku).
V přehlídce skupin historického šermu se představilo 6 společností (Signum Vyškov, Non Sanctus Olomouc, Historická skupina Zikmunda Wintera Slapy u Tábora, Markus M Přerov, Cyrano klub Brno a Dobová hudba Codex Přerov).
Hosty festivalu byly zahraniční soubory Piruet (Izrael), Vilnele (Litva) a Karavai (Ruská federace). V programu se přdstavili také folková skupina Neřež a Slovenský ľudový umelecký kolektiv Bratislava.
Po celou dobu festivalu v prostorách muzea probíhal i výcvik, bitvy a vojenské ležení napoleonských vojsk v podání novojičínského Klubu vojenské historie.
Celkově se na festivalu představilo 703 účinkujících, přičemž nejmladšímu byly 3 roky (DFS Klebetníček Vyškov), nejstaršímu 73 let (FS Vilnele Litva). 18 festivalových programů Rožnovské valašky shlédlo více než pět tisíc diváků.
Výsledková listina
Laureát festivalu v kategorii folklorní soubory
Cena náčelníka Generálního štábu AČR
DUNAJEC Olomouc
Laureát festivalu v kategorii dětské folklorní soubory
Cena starosty města Rožnov pod Radhoštěm
PÚČIK Brno
Laureát festivalu v kategorii skupiny historického šermu
Cena poslance PS PČR Petra Nečase
NON SANCTUS Olomouc
Cena za divácky nejúspěšnější program festivalu "Čertovinky"
Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ Brno
Cena za choreografii "Na bále"
ROSÉNKA Praha
Cena za autentické ztvárnění historických vojenských tradic
KLUB VOJENSKÉ HISTORIE Nový Jičín
Laureáti přehlídky dětských zpěváčků Trylky Jaroslava Juráška
Vojtěch KONEČNÝ (DFS Púčik Brno)
Michaela MATUŠKOVÁ (DFS Maleníček Lipník nad Bečvou)
Barbora KROUTILOVÁ (DFS Rosénka Praha)
Jubilanti Rožnovské valašky 2005
FS TRNKA Vyškov 30 let
DFS KLEBETNÍČEK Vyškov 35 let
HRADECKÁ CIMBÁLOVÁ MUZIKA Hradec Králové 50 let
Další, v pořadí již XIV. ročník Rožnovské valašky, se uskuteční ve Valašském muzeu v přírodě Rožnov pod Radhoštěm 9. - 11. června 2006.

pplk. Blanka Majkusová, 16.6.2005

logo festivalu
logo festivalu
Následují článek nám poskytla AČR
Radegastovi navzdory, aneb Rožnovská valaška 2005
Krásné a povznášející zážitky jsou bezesporu vzácné, ale najdou se. Například během konání Mezinárodního armádního folklorního festivalu nazvaného "Rožnovská valaška 2005" jich mohl účastník zažít opravdu hodně.
Tato slavnost lidového umění se konala pod záštitou poslance Parlamentu ČR Petra Nečase a náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálporučíka Pavla Štefky a ve spolupráci s Valašským muzeem již po třinácté, a tak jako v předchozích ročnících naplnila očekávání nadšených diváků mírou vrchovatou. Jediný, kdo se nezasloužil o zdar těch výjimečných tří dnů, byl vládce valašských hor Radegast, jenž každou chvíli škodolibě zasypával pohádkové rožnovské údolí přívaly deště a přidával vrásky do tváří pořadatelů. Jenže na dokonalou práci vojenských organizátorů si nepřišel. Ti, v duchu těch nejlepších tradic, perfektně zvládali všechny problémy, které nečekané přeháňky přinášely.
Žádná improvizace, všechno předem připraveno. Prší na jeviště amfiteátru - přesuneme program do divadelního sálu. Prší na dětský soubor - postavíme jim stan. A tak to klapalo od pátku do neděle jako na drátku. Pravda, některé tradiční atrakce - jako např. průvod městem vedený starostou jedoucím v kočáře - musely být zrušeny, ale náhradou za ně byly o to skvělejší výkony účinkujících umělců. A těch bylo opravdu hodně. A v duchu mezinárodního přátelství milovníků folklóru nejen z Česka, ale také z Litvy, Slovenska, Izraele i Ruska.
Slavnostní zahájení se odehrálo na jevišti takzvané Stodoly, jejíž kapacita byla nejméně třikrát překročena, a kdyby ze stropu visely lustry, určitě by byly zcela obsypány diváky.
army
Vzácní hosté v čele s poslancem Petrem Nečasem pronesli pár uvítacích vět, starosta Rožnova předal obří valašku a symbolické klíče řediteli festivalu plukovníkovi Jiřímu Majkusovi a pak už jeviště patřilo Vojenskému uměleckému souboru Ondráš.
army2
Přiznám se, že nepatřím mezi pravidelné návštěvníky folklórních slavností. Přesto jsem byl nadšen, co nadšen, přímo uchvácen. Od prvních tónů primášových houslí mě zachvátila dosud nepoznaná eufórie a s otevřenou pusou jsem sledoval jeden a půl hodinovou féerii rafinovaně se střídajících scének, hudby a tance.
Ti lidé, kteří toto představení stvořili jsou tak dokonalí profesionálové, že si mohou dovolit nefalšované amatérské nadšení. Všichni. Hudebníci, zpěváci, tanečníci, ale i ti, kteří nejsou s nimi na jevišti. Režisér, výtvarníci, kostyméři, všichni zaslouží za svou práci pochvalu a úctu. Ostatně představení nazvané "Čertovinky", primárně určené dětem - a jak jsem slyšel, i jimi neuvěřitelně nadšeně přijímané - strhlo večerní dospělé obecenstvo ke spontánním a skandovaným potleskům po téměř každé stylizované scénce. Slova jsou k vyjádření mého nadšení příliš slabá. Musí se to zkrátka vidět.
V sobotu se město Rožnov pod Radhoštěm probouzelo za zvuků Posádkové hudby Olomouc a navzdory stále hrozícímu dešti byly v důstojném obřadu vztyčeny vlajky. Státní a spolu s ní i Folklórního sdružení ČR. Kdo ještě neviděl Valašské muzeum v přírodě, těžko si představí, jak věrně a přesvědčivě působilo vystoupení Klubu vojenské historie z Nového Jičína. Početná skupina nadšenců, ze kterých se tento klub skládá, předvedla užaslým divákům, jak asi vypadala situace po bitvě u Slavkova, kdy se po zemi potulovaly dezorganizované hordy žoldáků poražených armád pronásledované jednotkami francouzské armády. Mezi staletými roubenkami zapáleně "bojovala" s drancujícími vojsky ozbrojená domobrana, ženy ošetřovaly "zraněné" a celá scéna byla natolik fascinující a uvěřitelná, že si po "bitvě" každý divák s úlevou oddechl, že vše se odehrálo jen "jako" a že, doufejme, už nic podobného nikdy nehrozí.
army3
Večer pak ve Stodole věrné a početné obecenstvo sledovalo koncert folkové skupiny Neřež a po ní nejočekávanějšího hosta, SLUK z Bratislavy. Přiznám se, že jsem koncert neviděl. Přišel jsem o malou chvilku pozdě a už jsem se do sálu nedostal. Ono nebylo možné se dostat ani do foyeru. I tam bylo narváno posluchači, kteří chtěli tento slavný slovenský soubor alespoň slyšet. A tak jsem jen po koncertě od rozcházejícího se obecenstva slyšel nejen pochvalné superlativy, ale i obdivné věty typu: "Jak to safra dělají?". Jeden pán někomu vysvětloval, že než on stačil tlesknout jednou, oni tleskli třikrát. Zkrátka bylo zřejmé, že SLUK byl opravdu skvělý.
V neděli se pak od půl jedenácté až do tří hodin odpoledne - kdy byl celý veleúspěšný festival slavnostně zakončen - na různých scénách a v přece jen sušším a teplejším počasí - střídaly další výtečné soubory. Opravdovým zážitkem byla přehlídka skupin historického šermu, program FS Mladina a mnoha dalších. A to jsem ještě nezmínil, že každý večer, kde se jen trochu dalo, hráli a zpívali profesionální i amatérští muzikanti dohromady s diváky lidové písně a popíjelo se vínko a slivovička a bylo veselo skoro až do rána.
Zkrátka, "Rožnovská valaška" byl festival, jak má být, a nezbývá, než se netrpělivě těšit na příští rok.

Autor: Petr Třebický, foto: Mira Třebická, 14.6.2005

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.06.2005 v 22:24 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA