HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XV. Mezinárodní folklorní festival IOV ŠUMPERK 2005

Šumperk, 11. - 15. srpna 2005
Tisková zpráva
Ve dnech 11. - 15. srpna 2005 se koná v severomoravském městě Šumperku jubilejní XV. Mezinárodní folklorní festival. V pěti festivalových dnech se občanům a návštěvníkům města Šumperka, ale i dalších měst a obcí, představí 24 souborů z České republiky, ale také z Mexika, Kanady, Francie, Ruska (Jakutsko), Srbska a Černé Hory, Turecka, Slovenska, Gruzie, Peru a Rakouska.
Čtvrteční program bude tradičně věnován oblastním dožínkám. Bude zahájen dožínkovým průvodem v 15,30, na který navazuje program na pódiu "Park u sovy". Závěr programu bude patřit dechovým hudbám.
V pátek odpoledne se svými programy představí dětské folklorní soubory v pořadu "Půjdem si hrát na sluníčko". V 18 hodin se v Letním divadle představí v programu "Vítejte u nás" zahraniční účastníci festivalu. Večer bude zakončen ohňostrojem ve 22,00 hod.
Hlavním festivalovým dnem je sobota. Účastníci festivalu budou v 10,00 hodin přivítáni před radnicí a poté projdou ulicemi pěší zóny s pořadem "Roztančená ulice". Hlavní festivalový pořad "Až pudeš do světa, zastav se!" přivítá návštěvníky festivalu přehlídkou domácích i zahraničních souborů, po které bude následovat lidová veselice.
Významnou součástí festivalu je prezentace lidových řemesel. Stánky s ukázkami práce řemeslníků a jejich výrobků mohou návštěvníci shlédnout během hlavních festivalových pořadů. Řemeslníkům je věnován také program písní a tanců o řemeslnících "Řemeslo má zlaté dno", který se uskuteční v neděli od devíti hodin na pódiu Park u sovy. V Letním divadle se v 15 hodin představí lidové hudby zúčastněných souborů. Účastníci festivalu se s diváky rozloučí společným vystoupením "Leť písničko, leť!" v 16,30 hodin.
Mimo uvedené programy se někteří zahraniční účastníci festivalu představí na pódiu "Park u sovy" také v pátek (9,30) a v pondělí (10,00 hodin). Zajímavostí bude jistě den turecké a mexické kultury, který se na tomto pódiu koná v sobotu ve 14 hodin a bude vedle písní a tanců patřit také prezentaci lidových řemesel a gastronomie.
Mezinárodní folklorní festival Šumperk 2002
Z předchozího ročníku
Pořadateli festivalu jsou Město Šumperk, Folklorní sdružení ČR a Sdružení přátel folkloru Severní Hané za podpory Ministerstva kultury ČR a Olomouckého kraje.
Záštitu nad festivalem přijali Petr Krill, poslanec Parlamentu ČR a Ivan Kosatík, hejtman Olomouckého kraje.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Rádio Prohlas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura, mediální spolupráce Haló noviny.
Festival dále podporují CAC Leasing, OSA - Ochranný svaz autorský, Pivovar Holba Hanušovice, Severomoravská plynárenská a.s., Unilever ČR spol. s r.o., ASD SOFTWARE s.r.o. Šumperk, FORTEX-AGS, a.s. Šumperk, Dubická a.s. Dubicko, Palomo Loštice, Hrado Hraboším, Úsovsko Klopina, Lesy Ruda, Desná Velké Losiny, Pekárny Vašíček Zábřeh, PPP Šumperk, Večeř Leština a další.

Podle podkladů pořadatele zpracoval: Jiří Pokorný

Kontakt:
Libuše Drtilová, ředitelka festivalu
tel: 604 978 017, e-mail: drtičova@mybox.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 04.08.2005 v 20:35 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA