HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XI. Sochovy národopisné slavnosti

27. srpna 2005 - Lhotka pod Ondřejníkem
Tisková zpráva
Sochovy národopisné slavnosti
Opět se přiblížila doba, kdy se ve Lhotce pod Ondřejníkem konají Sochovy národopisné slavnosti. Konají se na počest Vincence Sochy, sběratele lidových písní a tanců okolo hory Ondřejníka, zakladatele a dlouholetého vedoucího folklorního souboru Pilky, který větší část svého života prožil právě ve Lhotce. Na národopisné slavnosti v letech 1961 a 1964 bylo navázáno v roce 1995, kdy byla uspořádána folklorní slavnost na počest 25. výročí jeho úmrtí. Původně úzký okruh zúčastněných souborů se začal postupně rozšiřovat, na slavnostech však stále vystupují především dětské a dospělé soubory z lašského regionu. Autorsky se na programu podílejí známé folklorní osobnosti, příležitost však dostávají i ti méně zkušení. Kromě zajímavého a pestrého programu je pro návštěvníky připraveno také bohaté občerstvení, koláče, masové speciality, placky, oblíbený nápoj vařonka a jiné.
Účastníci a hosté slavností se shromáždí v sobotu 27. srpna u pamětní desky V. Sochy a v průvodu odejdou do areálu slavností. Po slavnostním zahájení ve 14,30 hod. shlédnou návštěvníci pořad dětských souborů "Od děvušky po děvuchu, od synečka po synka". Po něm následuje hlavní pořad "Od srdečka". Čas od 18,30 bude patřit jubilujícím souborům Ostravica a Valašský vojvoda a od 20,30 vystoupí soubor Dolina. Závěr dne bude patřit veselici při cimbálových muzikách.
Účinkují dětské soubory Valášek z Kozlovic, Malá Ostravica z Frýdku-Místku, Malá Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, Malý Grunik z Ostravice a Hlubinka z Ostravy, mezi dospělými se představí Dolina ze Starého Města u Uherského Hradiště, Cimbálová muzika Vojtek z Ostravy, Slezský soubor Heleny Salichové z Ostravy, Grunik z Ostravice, Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, Valašský vojvoda z Kozlovic, Ostravica z Frýdku-Místku, Pilky ze Lhotky, cimbalisté Jan Rokyta a Láďa Holiš a zpěvačky Marie Matějová a Michaela Krpcová.
Pořadatelem slavností jsou Klub žen Lhotka a Obecní úřad ve Lhotce ve spolupráci s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje, Ministerstvem kultury ČR a Folklorním sdružením ČR. Generálním sponzorem se stalo Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice. Záštitu nad slavnostmi převzali Petr Rafaj, poslanec PS Parlamentu ČR, Jiří Carbol, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a Ilja Racek, ředitel ČT, studio Ostrava. Mediálními partnery slavností jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Slavnosti podporují také Krajský úřad MSK, ČOS, Eurotrade Ostrava, OSA - Ochranný svaz autorský, CAC Leasing, a.s. Praha a další. Po skončení programu se mohou diváci pobavit, zatančit si či zazpívat při lidové veselici.

Podle podkladů R. Kopčákové zpracoval Jiří Pokorný

Kontakt:
Růžena Kopčáková, ředitelka festivalu
e-mail: oulhotka@iol.cz, tel.: 558 661 850
Sochovy národopisné slavnosti
Z předchozích ročníků slavností

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.08.2005 v 20:56 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA