HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Ostravica v Srbsku-Černé Hoře

Soubor lidových písní a tanců Ostravica
Tak já začnu od lesa. Spousta výjezdů našich souborů do světa vzniká většinou klasickými způsoby. Například Vás na festivalech osloví soubor z jiné země a pozve na festival, který zmíněný soubor pořádá. Nebo si na internetu najdete sami místo, kde by jste chtěli prezentovat Váš region a vlastním úsilím dojdete či nedojdete k cíli. Pak jsou tady osobní vztahy a vazby, které Vám pomohou být tím správným "vybraným" souborem. Ale existuje i zákon náhody. No a já se k jedné takové náhodě celkem ráda přiznám.
Zcela náhodou dostal jeden pán z jedné firmy od velvyslance ČR v Srbsku za úkol, pozvat do této zajímavé země folklórní soubor z České republiky. Náhodou ten pán přijel do našeho města a náhodou si koupil místní zpravodaj a přečetl si článek o Souboru lidových písní a tanců Ostravica. No a pak jsme se setkali a vše domluvili a na konci těchto náhod byly 4 krásné dny v Bělehradu, Kragujevci, Loznici a okolí.
Soubor lidových písní a tanců OSTRAVICA
Soubor Ostravica v Srbsku, 2005
Vystupovali jsme v Bělehradě společně s místním souborem Lola a v Kragujevaci s jejich Abraševičem. V lázních Banjako Viljača jsme předvedli samostatný program. Nejvíce jsme se těšili do Tršiče, kde probíhal v poslední den našeho pobytu už 71.Vukov Sabor, což je velká regionální akce v krásném přírodním prostředí. Otevřený amfiteátr s dřevěnými domečky a lavičkami pro 5 tisíc diváků v travnatém svahu nás však přivítal deštivým počasím. Po třech slunečných dnech tak přišlo trochu zklamání, protože do Tršiče jsme se těšili nejvíce. Přesto budeme na Srbsko vzpomínat jako na pohostinnou zemi, kde jsme měli možnost během krátké návštěvy poznat příjemné lidi, rozdílný život v různých městech, trochu historie, pár místních souborů a muzik.
Nezbývá než poděkovat panu velvyslanci Ivanu Jestřábovi za osobní pozvání i záštitu nad celou akcí, hlavnímu organizátorovi panu René Šigutovi a jeho firmě za výbornou organizaci a ochrannou ruku a Jeleně a Romanovi za to, že byli s námi naladěni na stejnou strunu.

Monika Škanderová, monika.skanderova@tiscali.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.09.2005 v 10:01 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA