HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

11. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku

Tisková zpráva
11. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku
26. a 27. srpna 2006
Od roku 1996, vždy poslední sobotu a neděli v srpnu, se v Hlinsku konají Adámkovy folklorní slavnosti (AFS). Tyto slavnosti nesou jméno hlineckého rodáka JUDr. Karla Václava Adámka, který se velkou měrou zasloužil o zachování lidových tradic na Hlinecku. Pořadatelé festival zasadili do překrásného prostředí městské části Betlém, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina a tvoří přirozenou kulisu slavností.
Adámkovy folklorní slavnosti
Pořadatelem 11. Adámkových folklorních slavností je město Hlinsko a Folklorní sdružení České republiky za podpory Pardubického kraje a Východočeské plynárenské a. s. Hradec Králové, člena RWE Group. Záštitu nad jejich konáním převzali hejtman Pardubického kraje Michal Rabas a náměstek MŠ ČR Jaroslav Milner. Spolupořadateli jsou folklorní soubory Vysočan a Vysočánek, Městský kulturní klub Hlinečan a Občanské sdružení přátel Betléma. Mediálními partnery setkání jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Festival podporují také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský a další.
V letošním roce se koná 11. ročník AFS. Každoročně se jich zúčastňuje 5 - 6 dětských souborů a 6 - 7 souborů dospělých z Čech, Moravy , Slovenska a jiných zemí Evropy. Tyto soubory jsou vybírány tak, aby návštěvník slavností měl co nejpestřejší podívanou.
AFS jsou nesoutěžním festivalem přehlídkového typu a každý ze souborů zde předvádí to nejlepší ze svého repertoáru. Letošního ročníku se slavností zúčastní opravdu pestrá kolekce souborů.Budou to maďarský dětský soubor ROKA, francouzský soubor z Bretaně, z Moravy přijedou soubory Portáš z Jasenné, Markovice z Postřelmova, Ovečky ze Vsetína, Úsměv z Opavy, Kamínek ze Žďáru nad Sázavou a Groš z Dolní Rožínky. Čechy budou zastupovat soubory Špindleráček ze Špindlerova Mlýna, Kvítek z Hradce Králové a oba místní soubory Vysočánek a Vysočan.
Cílem AFS je udržení odkazu předků na Vysočině a výchova k úctě k tomuto odkazu. Lidová píseň a tanec se stává prostředníkem této výchovy.
V letošním roce doznají slavnosti několik změn. Součástí slavností bude nedělní jarmark. Sobota 27. 8. bude patřit dětským folklorním souborům a tento program je Memoriálem Věry Svobodové, bývalé choreografky Státního souboru písní a tanců, která řadu let pracovala se souborem Vysočánek. Neděle bude patřit souborům dospělých. Začátek sobotního programu je stanoven na 14,30 hodin, nedělního pak na 14,00 hodin. Bližší informace budou uvedeny na plakátech a na letácích, které se objeví v poštovních schránkách obyvatel hlineckého regionu. Veškeré dění slavností se bude konat v areálu Betléma.
AFS již dávno překročily svým významem hranice regionu. Jsou významnou akcí na Hlinecku a diváci se sjíždějí z celé republiky. Jsou příležitostí pro rodinná setkání hlineckých rodáků. Zájem o tuto akci každoročně projevují představitelé okresu, kraje i státu a také se AFS zúčastňují.
Adámkovy folklorní slavnosti
Věříme, že letošní jubilejní 11. ročník Adámkových folklorních slavností v Hlinsku bude natolik pestrý, že si každý bude moci vybrat co se mu líbí. Pořadatelé zvou všechny hlinecké občany i občany okolních obcí ke krásné podívané na hlinecký Betlém.
Kontakt: Milan Slavík
ředitel festivalu
e-mail: slavikova@backer-elektro.cz
tel.: 469 313 959, 728 714 874

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.08.2006 v 18:32 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA