HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Premiéra našich souborů na MFF Pražský jarmark

3. MFF Pražský jarmark
Program čtvrtého dne pražského folklorního festivalu obohatila vystoupení jihočeského souboru ÚSVIT, dětské lidové muziky NOTIČKY z Řevnic a vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ z Brna. Již druhým dnem vystupují v rámci programu i účastníci mezinárodní dětské Taneční dílny, kteří po celý tento týden nacvičují nové lidové tance v karlínském Domu dětí a mládeže. S uceleným programem vystoupí Taneční dílna na pódiu na Ovocném trhu dnes v poledne.
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Vedoucích některých zahraničních souborů jsme se zeptali na jejich dojmy a poznatky z festivalu.
Hned po vystoupení svých malých svěřenců jsme zeptali vedoucí dětského souboru KRAKOWIAK Anny Gryszun, historičky výtvarného umění:
Náš Miedzyszkolny Ludowy Zespól Pieśni i Tanća KRAKOWIAK byl založen v roce 1985. Sdružuje děti od 3 do 12 let. Většina dětí je poprvé v zahraničí a mají to štěstí, že jsou právě v Praze. Historické centrum jim připomíná rodný Krakov. Praha se jim moc líbí. A taky se těší na každé vystoupení. Mají radost z každého potlesku, slov uznání, velmi byly nadšené z improvizace na Staroměstském náměstí. Včera za nimi přijeli jejich rodiče a tak si víkend užijí i se svými blízkými.
Tancují a zpívají tance a písně prakticky ze všech polských regionů ( krakowskie, opoczyńskie, źywieckie, ślaskie, podhalańskie, lubelskie, lowickie..).
Před vystoupením jsem hovořil s vedoucím bulharského souboru SIDER VOIVODA Georgi Petrovem: Náš soubor SIDER VIOVODA , který je druhým nejstarším v BULHARSKU, byl založen v roce 1953. Jsme z města Gorna Ozyachovica - blízko Velkého Tarnova. Tanečníci a zpěváci jsou amatéři. Doprovázejí je profesionální hudebníci. Zpíváme a tančíme stylizované písně a tance ze všech oblastí Bulharska. Máme i dětský soubor GUSLARI. V Praze se nám velice líbí, je to vyvrcholení našeho pobytu na Slovensku i v České republice. Překvapil nás velký zájem o folklor přímo v centru Prahy. Podmínky pro vystoupení jsou vynikající. Po skončení pražského festivalu jedem ještě do Budapešti.
Vedoucí či paní šéfovou exotického souboru RINO´S DANCE GROUP z Cookových ostrovů paní Nghatere George jsem zastihl ve stánku vedle pódia na Ovocném trhu, kde prodávala barevné šátky a další dárkové předměty z pacifických ostrovů: Členové naší taneční skupiny pocházejí z ostrova Aitutaki (přistála zde v roce 1791 legendární loď Bounty), který je součástí jižní skupiny Cookových ostrovů ( Cook Islands - svrchovaný stát, rozloha 240 km2, 21 000 obyvatel ). Soubor byl založen v roce 2000 a před příjezdem do Prahy jsme již účinkovali v Maďarsku, na Slovensku a také na festivalu v Červeném Kostelci. Z Prahy odlétáme do Novozélandského Aucklandu a pak domů. Jsme poprvé v Evropě a Praha je pro nás fantastický zážitek. Lidé jsou na nás velmi milí, líbí se nám zejména tance slovenského souboru Čarnica.
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark
Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark

Dušan Macháček

Zveřejněno 02.09.2006 v 10:37 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA