HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Setkání lidových muzik v Praze

Zpovídání Josefa Harčarika, ředitele 24. ročníku
Letos se v Praze sejdou Lidové muziky již po dvacáté čtvrté. Kde, kdy a kdo?.
Letošní setkání lidových muzik bude 10. listopadu 2007 opět v Kulturním domě Vltavská v Holešovicích v Praze 7. Již potřetí se můžeme těšit na virtuozitu mladých muzikantů, kteří v programu od 13:00 hodin budou hrát pro malé i velké diváky zajímající se o lidové umění a zvláště o hudební zpracování lidových zvyků a obyčejů.
Každý ročník se něčím lišil od toho předchozího, co to bude letos?
Loňské setkání mělo tematický okruh - vše co souvisí s koňmi či už na práci, válku či asentýrku a nebo jen tak zamilované " koňské" písničky.
Letos malí i dospělí muzikanti a zpěváci budou hrát a zpívat o naši zahrádce, z naši zahrádky, na našem poli i písničky z našeho pole. Určitě to bude velice zajímavé srovnání techniky hraní, hudebních úprav, zajímavých lidových textů na dané téma.
Na které hosty se můžeme těšit?
Pro letošní Setkání se organizátorům podařilo zajistit vynikající dětskou cimbálovou muziku KORNIČKA ze slovenského Trenčína. Je to velmi zajímavé hudební těleso se zvláštním hudebním i pěveckým projevem.
Návštěvníci se mohou těšit rovněž na vystoupení tradičního účastníka Setkání v pověstné Domovině a to valašské cimbálové muziky DOLINA Valašského krúžku v Praze. Určitě bude na místě popřát primášovi Mirkovi Maxovi vše nejlepší k jeho 80tým narozeninám.
Co děti připravují pro děti?
Pro letošní rok se nám již nepodařilo zajistit obdobu kasací lidové zábavy pro dětské soubory z Prahy a blízkého okolí s dětskými muzikami. Organizátoři by rádi připravili dětskou veselici, abychom se společně mohli zabavit mimo dané souborová témata jejich vlastních vystoupení.
Doufáme, že již jubilejní XXV.setkání lidových muzik bude o tento programový blok obohaceno.
Jaké písně a melodie budou převažovat, české, slovácké, valašské, slovenské případně další?
Vždycky bylo a doufáme, že i zůstane tomuto hudebnímu festivalu vlastní, že nemá vyhrazené hranice pro jednotlivé písničky event. orchestrální skladby. Určitě na Setkání zazní české, slovenské, moravsko-slovácké, valašské. Uslyšíme písničky o ježkovi, veveřičce, fiale, majoránce, zelení hájové, o máku, čížeček, ....
Zazpíváme si i letos společně?
Stalo se již tradicí každého setkání, že na konec programu si všichni společně zazpívají. Pro letošek mohu prozradit, že budeme zpívat moravskou Konopa, konopa, Zelení hájové, Ach synku, synku, Nechoď Janku pres Polanku a jako tradičně společné zpívání budeme končit písničkou Na rozloučení ....
Jaká bude Kasací zábava?
Určitě skvělá. Začínat bude česká dudácká muzika DOKOLEČKA, která udivovala diváky v Domovině a dále se budou muziky pravidelně střídat tak, aby si každý mohl počkat na tu svou, aby si ji nejenom zazpíval, ale také zatancoval. Bude to velice pestrý průřez všemi známými tanci od jihočeských koleček přes různé polky a mateníky až ke slováckým točeným, vrtěným a verbuňkům. Rovněž valašské točené, starodávné až po slovenské čardáše či neodmyslitelné východňárské karičky.

Děkuji za rozhovor. Dušan Macháček

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.10.2007 v 11:40 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA