HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Moravské písně a tance na Smíchově

Letošní Moravský ples v Národním domě na pražském Smíchově byl opět nádhernou přehlídkou lidových písní, tanců a krojů..
Letošní Moravský ples v Národním domě na pražském Smíchově byl opět nádhernou přehlídkou lidových písní, tanců a krojů, které do Prahy přivezli členové souborů, muzik, národopisných skupin, krúžků a pěveckých sborů z Moravského Slovácka, Valašska a Hané. Více než tisícovce návštěvníků plesu se vedle účinkujících z regionů, kde je folklor stále živý, představily i soubory z Prahy, Brna a Bratislavy.
Moravský ples v Praze má již tradiční scénář a tradiční organizátory, ale přeci jen je každý rok jiný a jedinečný účastí vybraných souborů z Moravy. Na Moravě jsou folklorní tradice stále živé, tak je pokaždé z čeho vybírat. Potěšitelné je, že právě na Moravském plese je vidět, že lidová muzika, národopis nejsou doménou pouze středních a starších generací, ale že folklorem v současnosti aktivně žije i mnoho mladých lidí. Vedle pásem připravených dle dochované tradice uslyšíte hraní a zpívání tak, jak se interpretuje dnes v té které vesnici, městě po jejich.
Moravský ples začíná ve skutečnosti o několik hodin dříve - od chvíle, kdy do Prahy přijíždějí autobusy s účinkujícími, vybalují se nažehlené kroje z kufrů, strojí se všichni do svátečního. Ale i mimo zkoušky si účinkující jen tak, sami pro sebe, prozpěvují, muzikanti ladí a zkoušejí nástroje. Aby nevyschlo v krku, tak se ochutná víno, slivovička, zakousne klobáska. Někteří stačí ještě zajít na smíchovské nebo plzeňské pivo.
V přeplněném Velkém sále Národního domu defilovalo v úvodu plesu 450 krojovaných tanečníků, zpěváků a muzikantů a následně se jednotlivé soubory, chasy, muziky a sbory představily svými krátkými programy.
LÍŠŇÁCI z Brna pásmem Líšeňská muzika, HANÁCI - spolek rodáků a přátel Hané v Praze- zatancovali tanec Lobodická, DOLNĚMČAN se představil Sedlckými z Dolního Němčí. Čtyřicítka verbířů z Tvrdonic a Lanžhota si získala přízeň diváků temperamentním podlužáckým verbuňkem.
Překvapením pro návštěvníky plesu bylo vystoupení souboru KOSÍŘ z Kostelce na Hané, který poutal pozornost pásmem písní a tanců "Pohanácke sobě dopnem". Figurální tance z Valašska představil pražský soubor KRUŠPÁNEK s valašskou muzikou KYČERA. V závěru úvodního programu zpívali a tancovali členové Slováckého krúžku v Praze "Pijácké z Horňácka".
Po úvodním programu ve všech sálech Národního domu začalo taneční plesání při melodiích a písních dechové hudby PODLUŽANKA z Tvrdonic, cimbálových muzik Jiřího Janouška, pražského Slováckého krúžku, Žandáru, Kyčery, Doliny a dalších. Ale nehrálo se jenom v sálech, ale i v předsálí a na chodbách, kde si návštěvníci zazpívali a zatancovali spolu před muzikou.
Tradiční Moravskou besedu ve Velkém sále tancovali tanečníci a tanečnice z Kostelce na Hané, z přerovského souboru HANÁ, brněnského Líšňáku, chasy z Lanžhota a Velkých Pavlovic, Slováckého krúžku DĚDINA ze Želetic a Hanáci z Prahy.
V Půlnočním zpívání si společně zanotovaly mužské sbory z Vlčnova, Tvrdonic a Slováckého krúžku v Praze.
Zpívalo a tancovalo se ve všech sálech, na chodbách, ve foaye až do tří hodin do rána, kdy odjížděly autobusy s účinkujícími zpět na Moravu.
Mezi návštěvníky plesu nechyběli ani tentokrát herci Josef Somr a Petr Štěpánek. Ředitel plesu Miroslav Říha přivítal představitele Městské části Prahy 5, starostu MČ Prahy 9 Jana Jarolíma,
prvního náměstka ministra Ministerstva pro místní rozvoj ČR Jiřího Vačkáře, předsedu FoS ČR Zdeňka Pšenicu a poděkoval za podporu plesu představitelům sponzorů z firem OKsystem, Z-GROUP, SATT, EQUITY BROKERS, Moravský peněžní ústav, ZNOVÍN ZNOJMO a ESKIRA.
Ples organizovaly Slovácký krúžek v Praze, Valašský krúžek Praha, Hanáci- spolek rodáků a přátel Hané v Praze ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR.

Dušan Macháček

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Moravský ples
Zveřejněno 27.02.2008 v 00:24 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA