|
JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2009Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice
7. 8. - 9. 8. 2009 Rožnov pod Radhoštěm Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět zazněly líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 7. do 9. srpna se tam uskutečnil 11. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2009, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR Václav Riedlbauch, minister kultúry SR Marek Maďarič a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Na festivalu se představilo 21 folklorních souborů - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupily soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Rumunska, Maďarska, Srbska a kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
Pátečním zahajovacím programem nazvaným "Z maľovanej truhlice" přivítaly ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku Folklorní klub Omladina z Košic, folklorní soubor Považan z Povážské Bystrice a dívčí pěvecký sbor Kmotričky z Brna. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sešli již tradičně "Pri hudákoch".
Sobotní dopoledne začalo živou pozvánkou - Roztančeným náměstím - a krojovaným průvodem všech účinkujících nazvaným "Rieka radosti" z náměstí T. G. Masaryka do Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě - na Komorní amfiteátr.
Ve 14 hodin Komorní amfiteátr již patřil programu "Zahrajme sa", kde se představily dětské folklorní soubory Čučorietky z Třince, Dunaječek z Olomouce, Púčik z Brna, Klnka z Bratislavy a Stavbárik ze Žiliny. Potom už se na pódiu Komorního amfiteátru střídaly naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představily se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice. K nejatraktivnějším patřily programy "Od Tatier k Šumave" - v němž účinkovaly folklorní soubory z České republiky, které zpracovávají slovenský folklor - a program "Hostia naši milí" - v němž se představily slovenské a krajanské soubory. I v letošním roce proběhlo, a to již podeváté, populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkali Jánošíci i jánošíkovská družina z Čech, Moravy i ze Slovenska. Nejvíce másla stloukla a vítězkami mistrovství se stala dvojice děvčat smíšeného družstva reprezentujícího Slovenskou republiku a folklorní soubory OMLADINA z Košic a POVAŽAN z Považské Bystrice. Ženy natloukly z 5 l smetany 3,19 kg másla. V soutěži o nejlepšího Jánošíka první místo obsadil Rudolf Letko z Považské Bystrice. Pro hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijeli nejenom podívat, ale chtěli se i něčemu přiučit, byla na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky vyučoval zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a pro tanečníky "Živá klenotnica" - malá škola tanců z Trenčínska (pod pedagogickým vedením Andrey Boráňové z Trenčína).
V neděli pódium patřilo jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům. Jedenácté třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholilo v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja". I na 11. ročníku MFSF Jánošíkov dukát byla udělena Putovní cena - Laureátem festivalu se stal Taneční klub OMLADINA z Košic.
Součástí festivalu byl také jarmark lidových řemesel a na své si přišli i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu probíhaly v hostinci Na posledním groši dny slovenské, maďarské, polské a české kuchyně.
Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát byl součástí projektu Návrat ke karpatským tradicím - obnova kulturních tradic v česko-slovenském příhraničním regionu. Tento projekt byl podpořen Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj z Programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika - Česká republika 2007-2013 SPOLEČNĚ BEZ HRANIC. Festival se konal i za podpory dalších institucí a organizací: Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Ministerstva kultury ČR, Matice slovenské, Zlínského kraje, Svetového združenia Slovákov v zahraničí, Města Rožnov pod Radhoštěm a Folklorní sdružení ČR.
Hlavními mediálními partnery festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, TV NOE, Haló noviny, Měsíčník Folklor, Korene - 1. slovenský časopis v ČR, Dětská tisková agentura a On-line folklórne rádio Janko Hraško. Významnými partnery byly Ochranný svaz autorský Praha, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičský záchranný sbor ČR, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG TISK Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Klub českých turistů, Borovice - informační centrum či Agentura propagace ČR - Alfa. Těšíme se na setkání na XII. ročníku MFSF Jánošíkov dukát 6. 8. - 8. 8. 2010 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Vlastimil F a b i š i k Diskusní fórum čtenářů |
|