HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Tisková zpráva MFSF Jánošíkov dulát 2014

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě 1. – 3. srpna 2014 Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj
Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Svetové združenie Slovákov v zahraničí a Jánošíkov dukát, o. s., pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 1. – 3. srpna 2014 XVI. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT - jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře. Záštitu nad letošním festivalem převzali 1. místopředseda vlády ČR Andrej Babiš, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a predseda Úradu pre Slovákov žijúcích v zahraničí Igor Furdík.
V rožnovském skanzenu vystoupí více než dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Romové, Rusíni, Řekové a Ukrajinci.
Ve výstavních prostorách Sušák bude od pátku 1. srpna probíhat výstava Zo zbierok turčianskej galérie v Martine. V sobotu vpodvečer na pódiu Komorního amfiteátru opět v programu Od Tatier k Šumave oživnou postavy ze slovenských lidových pohádek, večerní pořad je tentokrát věnovaný východoslovenským regionům Šariš a Spiš. V programu festivalu návštěvníci najdou i řadu zábavných a soutěžních pořadů: 14. mezinárodní Mistrovství Valašského království ve stloukání másla, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a Malá škola tanců ze Šariše a Spiše (pod vedením pedagožky lidových tanců a choreografky Marianny Svoreňové z Košic). Festival pamatuje i na spoluobčany se zdravotním hendikepem - především pro ně a jejich kamarády je připraven pořad Pesničky bez bariér. A na tradičním jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.
„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly v rámci Zlínského kraje i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve 1. místopředseda Obce Slovákov v ČR Peter Lipták.
Festival se koná za finanční podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Ministerstva kultury ČR, Nadace Agrofert, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, akciové společnosti Metrostav, VW Wachal a.s., Trepart s.r.o., Valašského muzea v přírodě a Folklorního sdružení ČR.

Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský Praha, Slovenský institut v Praze, Rožnovské pivní lázně, VINEm – Vinařství Nešpor ml., Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku a Keramika Randušková.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Mediatel, Radio Proglas, TV NOE, Haló noviny, Dětská tisková agentura, Multimediální projekty studio VEMORI, časopis FOLKLOR, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, Rádio Slovakia International a Rádio Janko Hraško.sk.

Kontakt:
Vlastimil Fabišik
Ředitel festivalu
Tel. +420 603 445 279, +420 724 716 651
Email: fabisik@atlas.cz
www.janosikovdukat.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 27.07.2014 v 12:26 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA