HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

X. Mezinárodní folklorní festival PLZEŇ 2006

Tisková zpráva
X. Mezinárodní folklorní festival "PLZEŇ 2006"
Plzeň, 15. - 18. června 2006
Mezinárodní folklorní festival Plzeň
Rekordních 21 folklorních souborů přivítá letos již X. jubilejní ročník Mezinárodního folklorního festivalu v západočeské metropoli. Během 10 let se festival již stihl zařadit mezi významné akce města Plzně. Z původně malé přehlídky několika souborů se postupem času stal čtyřdenní festival odehrávající se na několika scénách za účasti mnoha souborů z různých míst České republiky i zahraničí. Plzeňský festival byl také Folklorním sdružením ČR zařazen mezi nejvýznamnější folklorní festivaly České republiky a do dnešního dne se během něj představilo celkem 87 folklorních souborů (některé opakovaně) z 19 zemí Evropy, Ameriky, Afriky i Asie. Není bez zajímavosti, že některé soubory díky plzeňskému festivalu přicestovaly poprvé do České republiky (některé dokonce poprvé do Evropy!). Účastníky MFF PLZEŇ nedávno připomněla výstava "Plzeňská folklorní zastavení aneb 10 let Mezinárodního folklorního festivalu v Plzni" v prostorách Českého rozhlasu Plzeň. Desetiletá historie bude připomínána rovněž během letošních festivalových pořadů. Připraveny jsou ovšem také novinky - např. historicky první festivalová veřejná rozhlasová nahrávka ve studiu ČRo Plzeň (17.6. od 19:00hod) nebo slavnostní Galaprogram v Kulturním domě Inwest v Plzni (18.6. od 14:00 hod). Festival se od svého založení plzeňským Souborem písní a tanců Jiskra v roce 1997 stal vyhledávaným místem setkávání stovek milovníků folkloru a lidového umění.
První účastníky festivalu přivítají na návsi Obce Vrčeň již ve čtvrtek 16. čevna v 17,00 hodin. V pátek následuje vystoupení na Scéně U Sv. Jiří (19,00 v rámci Historického víkendu).
Hlavní festivalové programy se uskuteční na scéně "U Branky". V pátek v 19 hodin to bude společný pořad "V dobrém jsme se v Plzni sešli...", ve kterém se představí velká část účastníků. Na této scéně pokračuje program v sobotu v 10,30 hodin představením "My jsme k vám přijeli...". V 15,00 hodin následuje pořad "Plzeňská folklorní zastavení", věnovaný 10. jubileu MFF Plzeň. Sobotní program uzavře "Večerní muzikantské dostaveníčko", veřejná rozhlasová nahrávka lidových muzik a zpěváků, který je připraven na 19,00 hodin v Českém rozhlase Plzeň na Náměstí Míru.
Nedělní dopoledne bude patřit dětem. S programem "Nebudem pořád tak maličký..." vystoupí dětské soubory a zpěváčci na scéně "U Branky" v 10,30 hodin. Celý festival uzavře "GALAPROGRAM MFF PLZEŇ 2006" v Domě kultury INWEST ve 14,00 hodin.
Pro návštěvníky festivalu je připraven také bohatý doprovodný program. V prostoru před Brankou zaujme ve dnech 17. - 18.6. Staročeský jarmark s ukázkami lidových řemesel.
Na X. MFF Plzeň 2006 se představí soubory: JISKRA Plzeň, JISKRA 58 Plzeň, ˇUSMĚV Horní Bříza, DOLINA Staré Město, OLEŠNICA Doloplazy, DRUŽBA Trenčín, SZÖTTES Bratislava, LÜTTE REIHE Delbrück (Německo), FOLK FORMATION FONTAIN Sofie (Bulharsko), SHAVLEGO Tbilisi (Gruzie), NSANKAYI Mbuji-Mayi (Kongo), INDONÉSKÁ TANEČNÍ SKUPINA z Indonéského velvyslanectví v Praze, JISKŘIČKA Plzeň, MLADINKA Plzeň, METELÁČEK Plzeň, PLZEŇÁČEK Plzeň, LIDOVÁ MUZIKA Z CHRÁSTU, MÁJEČEK Nýřany, ÚSLAVÁČEK Starý Plzenec, SLUNÍČKO Rokycany a BŘECLAVÁNEK Břeclav.
Hlavními pořadateli festivalu jsou Plzeňský kraj, Město Plzeň, Nadace 700 let města Plzně, Soubor písní a tanců Jiskra Plzeň, Folklorní sdružení České republiky, Ministerstvo kultury České republiky a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.
Záštitu nad festivalem přijali ministr kultury ČR Vítězslav Jandák, hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann a primátor Města Plzně Miroslav Kalous.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, MEDIATEL - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz.
Vedle uvedených spolupořadatelů a partnerů festival dále podporují ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, Obec Vrčeň, Česko-německý fond budoucnosti, Megas Plzeň, s.r.o., Dioss Nýřany, DSD Trade, s.r.o., DSD Praktik, s.r.o., Narex, Regionální obec Slováků Plzeň, Tiskárna Kalous - Skřivan Plzeň, Česká kultura, Kulturní dům INWEST a další.

Podle podkladů Michaely Vondráčkové zpracoval Jiří Pokorný,5.6. 2006

Kontakt:
Michaela Vondráčková
Tel. 723 979 527, e-mail: Vondrackova.Michaela@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.06.2006 v 22:57 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA