HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Svatý Petr má folklor rád

F Scéna 2006
Nad zahájením IX.ročníku letních folklorních večerů F Scéna 2006 visel na poslední chvíli malý otazník: noční bouře vážně poškodila pódiovou konstrukci, na které se za pár hodin měli objevit první účinkující. Nakonec se škody podařilo napravit a i počasí na sebe vzalo snad tu nejlíbeznější letní podobu.
F Scéna
Folklorní entrée tradičně zahajuje domácí pořádající Vojenský umělecký soubor Ondráš, který k sobě tentokrát přizval v Brně působící Soubor bulharských lidových tanců Pirin a venezuelský soubor Danzas Carúpano. Takřka tříhodinový folklorní maraton odstartoval ondrášovskou připomínkou velikonoc, což dramaturgicky určitě nebylo nejvhodnější. Lze říci, že celý program nabral na správně nažhavených obrátkách až ve své druhé půli, kdy se všechny tři soubory "předháněly", kdo bude ohnivější. Bulhaři vsadili spíše na monotónní rytmus, v čemž se jim podobali i Venezuelané. Ti však navíc přeplněné nádvoří strhli bohatou feérií, v níž ke sluchu přišla stále se opakující chytlavá melodie dávající průchod emocionálnějšímu pohybovému projevu. Jistou rituálnost výjevu umocňovaly pak přebohaté exotické kostýmy, které jistě souvisely se starými tradičními kultovními obřady. Jihoameričanům se podařilo roztanči i publikum: v závěru sestoupili totiž z pódia a divoký rej mohl pokračovat i mezi návštěvníky.
O náležitě odvázanou tečku večera se postaral Ondráš: v Balkánských ryze instrumentálních střípcích, jejichž závěr se musel dvakrát opakovat, se muzicírovalo jak o život a finální Po myjavsky pak náležitě zapotila i tanečníky a skandující publikum. Že má svatý Petr zřejmě folklor rád, bylo pak patrno i z toho, že pár desítek minut po posledních ondrášovských tónech se opět rozpršelo a dokonce i několikrát škádlivě zablýskalo.

Vladimír Čech

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: F Scéna
Zveřejněno 28.06.2006 v 17:14 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA