HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

F Scéna 2006 představila soubory národnostních menšin

F Scéna 22.6. - 22.7. 2006
Brněnské folklorní večery na nádvoří Staré radnice jsou už natolik zažité, že reklamu snad ani nepotřebují. Přestože je už devátý ročník, nevysychá studnice nápadů. Pořadatele - tedy Velitelství Sil podpory a výcviku, Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, Brněnské kulturní centrum, Folklorní sdružení Jánošík Brno a Folklorní sdružení České republiky - podpořil Jihomoravský kraj a rozjíždí se krojovaný maratón každý víkend prodloužený o předcházející čtvrtek Po zahájení na Špilberku (čtvrtek 22.6.) pokračovalo víkendové Souznění pod Špilberkem.
F Scéna
Na setkání národnostních menšin se sešly soubory bulharské, maďarské, řecké, slovenské i romské žijící v Brně a vyšlo z toho takové "rodinné folklorní křepčení" a to v tom nejlepším slova smyslu (recenzován je sobotníí večer, ve kterém byl jiný program, než předcházejícího dne, takže šlo v obou dnech o premiéry). Od nejmenších dětí (člen romského souboru má teprve 3 roky a udivoval temperamentem) přes děti všech věkových kategorií až k dospělému mládí, všichni měli své fanoušky a chuť předvést vše co znají co nejlépe. Početně asi vedl slovenský dětský soubor Púčik, technicky asi nejvíc přesvědčili Maďaři a Řekové, Bulhaři zase nejvíc upoutali kroji a smyslem pro humor. Ruské a ukrajinské písně v podání čtyř děvčat v sarafánech byly jímavé a pravdivé ve výrazu. Romský dětský soubor Merci, který je jednou z činností o.s. Ratolest, zabývající se nízkoprahovými aktivitami, představil romské dospívající problémové "puberťáky" v nezvyklém světle - jako zanícené, technicky vyspělé a soustředěné tanečníky, jejichž energetický náboj se zdál nevyčerpatelný. A tak ten folklorní Babylon na nádvoří Staré radnice nevedl k biblickému zmatení, ale naopak k vytříbení poznání o mentalitě a tradicích a o vzájemné úctě a uznávání. A to není málo.
F Scéna
F Scéna
F Scéna

Karla Hofmannová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: F Scéna
Zveřejněno 28.06.2006 v 17:18 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA