HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Ondrášovská benefice pro Javorníček

Přestože byl na programu F Scény Ondráš, patřil pátek 14.7. 2006 na Staré radnici Javorníčku.
Zcela neplánovaně a zásahem vyšší moci. Proč? Protože dospělí, kteří patří k folklóru, prošli všichni Javorníčkem a stále se k němu hlásí. Protože Javorníček postihlo neštěstí v podobě požáru letního tábora. A protože i ti, kteří zkušenost s Javorníčkem za sebou nemají, mají srdce a chtějí pomoci.. A tak letní F scéna o tomto víkendu rozdávala radost dvakrát. Poprvé vystoupením souboru Ondráš, složeným z nejlepších čísel sezóny, "Aneb z každého rožku trošku". Osvědčené Klebetnice, Mateníky či obrázek z Korytné doplnily tance s velikonoční tématikou s názvem "Pomlázka se čepejří", které vynikly nápaditou choreografií na rytmizované říkanky. Nové velikonoční písňové pásmo, které tématicky z žertovné koncepce večera vybočovalo, svou osudovostí a naléhavostí výpovědi bralo dech a tak přesvědčovalo, že patří mezi nejlepší čísla. Dívčí sbor pod vedením Lubomíra Graffeho měl příležitost předvést široké spektrum výrazu od již zmíněných Klebetnic, kde se děvčata "vyřádila" komicky, přes výrazovou naléhavost velikonočního pásma, kde dominoval smysl pro dramatičnost, dynamiku a precizní výslovnost až k živočišné erotičnosti cikánských zpěvů a tanců. Taneční skupina, kterou nyní vede Rudolf Danajovič, se blýskla již tradičním pásmem "Po Myjavsky". Choreografie hýří akrobatickými prvky, až by se chtělo říci, že dnešní Rock' n' Roll má kořeny na Myjavě. Ale kdo ví... Program večera cudně mlčí o tvůrcích krojů. Ty hýří pestrostí, jsou vkusné, stylové a autentické. Orchestr lidových nástrojů pod vedením Lubomíra Graffeho zní plně s vyváženou barevností a s krásnou kantilénou. Inu profesionální přístup nese kvalitu v každém ohledu.
Pořadem provázel opět Martin Rezek, který prokázal smysl pro vtip v mezích vkusu. Zvolil tentokrát komiku na téma sportovního klání a dokázal vybalancovat míru vkusu a nesklouznout do lascivnosti. Podruhé přinesl radost závěr večera, neboť benefiční koncert vynesl Javorníčku přes 25.000,- Kč. Děkování bylo upřímné a dojatí domů odcházeli všichni, diváci, účinkující i členové a činovníci Javorníčku. Odnášeli si v srdci slova šéfa Čendy Komárka "...přece jen má to naše počínání cenu..!"
F Scéna
F Scéna
F Scéna

Karla Hofmannová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: F Scéna
Zveřejněno 17.07.2006 v 18:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA