HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Moravo, Moravo, Moravěnko milá

Já když slyším tuhle muziku, tak je mi hned dobře," svěřovala se paní, která stála přede mnou ve frontě u šatny, své kamarádce (omlouvám se, že poslouchám cizí rozhovory, ale patří to k mé profesi). Tou muzikou byla produkce cimbálové kapely, která vítala návštěvníky Národního domu na Smíchově v sobotu 22. února hned u vchodu. A nebyla zdaleka jediná.
Foto 1
Na programu tradičního MORAVSKÉHO PLESU jich byla celá řada. A nejen kapel, ale také tanečních folklorních souborů. Celou první hodinu patřil parket velkého sálu právě jim. V krátkém vystoupení se všechny soubory představily. Přijely na pražský Smíchov nejen z Moravy. Pokud to nevíte, tak i v Praze je několik folklorních moravských souborů a sdružení. Jedno z nich, Slovácký krúžek v Praze, byl již tradičně hlavním pořadatelem plesu. Spolupořadatelem pak členské sdružení NICEM - FoS ČR. Není tedy divu, že mezi čestnými hosty byl i předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica. A bylo ho často vidět i na parketu. Je totiž původem z Valašska a před časem vedl folklorní soubor Beskyd. "Tancování mě vždycky bavilo a přivedlo mě vlastně až do Prahy,", řekl mi při našem setkání na Moravském plese. Zároveň ocenil úvodní vystoupení souboru Danaj ze Strážnice a souboru Rusava z Velké Bystřice. Trochu jsem se podivil, proč nemá Zdeněk Pšenica na sobě kroj.
Foto 2
Moravský ples patří nejvýznamnějším společenským akcím v České republice. Zdeněk Pšenica tvrdí, že i k nejpěknějším. Když jsem se ptal starosty pražského Slováckého krúžku pana Bruno Vogniče, zda mají dosavadní Moravské plesy spočítané, přiznal že ne. Ale podle toho, že krúžek už existuje 108 let, tak odhadl, že to může být tak asi šedesátý v pořadí (poznámka redakce: podle M.Říhy byly předchůdcem Moravského plesu tzv. Moravské věnečky - pokud je také započítáme, pak letošní ples byl 47). Na dotaz, jak se mu ten letošní líbí odpověděl: "Probíhá to klasicky, pohoda je, lidi se rozezpívali, roztancovali a věřím, že to vydrží až do rána."
Foto 3
Když jsem kolem půlnoci z plesu odcházel, pohoda skutečně byla, zpívalo a tancovalo se nejen na parketu, ale snad v každém koutě Národního domu. A skutečně to vypadalo, že dobrá nálada vydrží až do rána. Důkazem může i tato fotka, na které spokojenost vyzařuje z tváře herce Josefa Somra i jeho partnerky.
Foto 4

Slávek Hrzal,
www.adam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Moravský ples
Zveřejněno 24.02.2003 v 19:15 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA