HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XXI. setkání lidových muzik

Hudební festival ve zvycích a obyčejích České republiky
Praha, Kulturní dům Vltavská
13. listopadu 2004
Hudební festival ve zvycích a obyčejích České republiky
Praha, Kulturní dům Vltavská
13. listopadu 2004
Hlavním pořadatelem letošního XXI. setkání lidových muzik bylo Folklorní sdružení Kytice, které stálo již u jejího zrodu, Folklorní sdružení České republiky a Kulturní dům Vltavská, kde se uskutečnilo letošní setkání lidových muzik.
Záštitu nad XXI. setkáním lidových muzik převzal radní Magistrátu hl. m. Prahy Igor Němec a starostka Úřadu městské části Praha 7 Ivana Kučerová.
V průběhu hlavního programu zazněly líbezné tóny celkem devíti lidových muzik z Prahy a z regionů Strážnice a Domažlic. Moravské Slovácko bylo prezentováno strážnickou cimbálovou muzikou Danaj s primášem Janem Gajdou, Chodsko bylo zastoupeno Domažlickou dudáckou muzikou s Josefem Kunešem, z Prahy jsme slyšeli muziky Kytice s Milenou Kmentovou, Gaudeamus s Markem Janatou, Vycpálkovce s Martinem Tarrayem, Malou českou muziku Jiřího Pospíšila s Jakubem Sršněm, mladou cimbálovou muziku Rosénka s Filipem Cílem, valašskou muziku Kyčera, kterou vede Helena Simková. V programu vystoupila také Cimbálová muzika Jiřího Janouška, která se účastnila všech setkání.

Pohybovou část vyplnili tanečníci Kytice a Tanečního divadla BuFo.
Letošní program byl zaměřen na časové období od povánočního času přes fašank, asentýrku, půst, vojenské písně, pastevecké, svatební, velikonoční, ale také vytahovací písně a dovádivé i darebné. Dramaturgie celého pořadu se snažila dát divákovi i přes různorodost jednotlivých lidových muzik pestrobarevný obraz lidových zvyků a obyčejů v lidové písní i samotných hudebních orchestrálních úprav (Jaro na maďarské pustě, jarní ozvěny Horňácka, ptačí ozvěny z moravsko-slovenského pomezí a Myjavy).
Součástí programu byla i vzpomínka na stálice setkání a vynikající muzikantské osobnosti Jana Čumpelíka, Jiřího Pospíšila a Karla Untermüllera a to jak slovem ve vydaném bulletinu, tak písničkami, které měli moc rádi a které si zazpívali diváci v samotném závěru hlavního programu.
Největší odměnou účinkujícím, tvůrcům i pořadatelům byl dlouhotrvající potlesk, při kterém publikum povstalo.
Od 20:00 hodin za hojné účasti diváků a střídajících se muzik se rozproudilo společné zpívání a tancování. Bylo slyšet jihočeská kolečka, mateníky, různé polky, sedlácké točené, danaje, vrtění i verbuňky, valašské točené i gúlané, starodávný, šotyšku až po odzemek. Samozřejmě, že veselí se neobešlo bez tradičních valčíků, vychodňarskych kariček a čardášů, a také, jak jinač i kasacích písní. Zněly písně od Šumavy k Tatrám.
V obou částech večera bylo znát, že kulturní dědictví neustále vytváří vzájemnou pohodu a porozumění mezi lidmi. Jsem přesvědčen, že co se týče folklóru v jakémkoliv podání nemusíme se bát ztráty identity v Evropské unii, ani v ostatním světě.
Tvůrci a pořadatelé setkání věří, že za podpory fondu V4, Magistrátu hl. m. Prahy, Úřadu Městské části Praha 7 a případných nových sponzorů jako i podpory Ministerstva kultury, budou moci již XXII. setkání lidových muzik přivítat reprezentanty lidové hudby ze Slovenska, Polska a Maďarska a to nejen v kategorii dospělých, ale i mladých (dětských).
Setkání lidových muzik, Praha
Závěrečná scéna festivalu.
Hlavními mediálními partnery letošního festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas a Dětská tisková agentura. Významným partnerem byl také Ochranný svaz autorů a TG TISK s.r.o. Lanškroun.
V Praze dne 16. listopadu 2004 Jozef Harčarik
ředitel festivalu
XXI. setkání lidových muzik
Setkání lidových muzik, Praha

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

25.11.2004 v 20:49Vili Dekan

Vždycky to bývala pěkná akce a je dobře, že se jí daří i nadále. Těší mě, že zaujala i malá muzika dfs Rosénka Praha. O celosouborovém vystoupení tohoto souboru, které se konalo 12.11.04 se můžete dočíst na:
http://www.rozhlas.cz/kultura/portal/_zprava/141990
Na témže portálu v archivu položky kultura naleznete i podorobný článek o pražských koncertech Zpěváček-Slávik, o pražském Jarmarku nebo o pražské premiéře Čertovinek VUS Ondráš v Obecním domě.


Zveřejněno 25.11.2004 v 11:11 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA