HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

Valašský skanzen slavil osmdesátiny

Časopis Folklor č. 6/2005
Své osmdesátiny slavilo v červenci Rožnovskými slavnostmi 2005 Valašské muzeum v přírodě. Třídenní festival 22 českých a zahraničních souborů v této národní kulturní památce byl součástí Dnů kultury zemí ČR visegrádské čtyřky.
Porovnáním promítaného dokumentárního filmu z prvních lidových rožnovských slavností Valašský rok v roce 1925 si 0udělaly tisíce návštěvníků představu, jak se vyvinul festival za 80 let do dnešní skvělé podoby. Letos v něm účinkovali např. studenští folkloristé "Skalni" ze Zemědělské akademie v Krakově, originální slovenský národopisný soubor "Kokavan" z Kokavy, maďarští umělci a další. Třešničkou na dortu byl vynikající kavkazský amsámbl "Kazbek" z ruské Osetie se šavlovými či lidově baletními tanci z kavkazské oblasti. Místní je uctili valašskou "pizzou" (frgály dělají podle konferenciéra prý v Neapoli) a krajovou vodou (vonící po modrém ovoci).
Déšť neodradil návštěvníky od vystupování národopisných kolektivů na rožnovském náměstí a od alegorického průvodu městem do Valašského muzea. V něm se utkali muži v tradiční krajové taneční soutěži odzemek, případně ve variantě obuškové. Mimořádnou pozornost nadšeného publika si vysloužilo pásmo Valašská svatba podle Miloše Kuliščáka v podání divadla Chaos z Valašské Bystřice. A to se všemi dochovanými rituály a po staletí udržovanými zvyky, např. při čepení nevěsty. Srdce mnohých zjihlo představováním po generace tradovaného lidového muzikantského umění, rodinných a rodových zvyků Zetkových, Štruncových, Kašparových, Jílkových a Kotkových.
Slavnostní dění v Dřevěném městečku skanzenu zpestřila též výstava 350 odrůd palety květů (kromě černé) Krásné lilie z celého světa od 12 českých a slovenských pěstitelů, členů ZO Lilium Brno.

Václav Žalud

Zveřejněno 20.11.2005 v 12:39 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA