HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

LIDOVÝ ROK 2005

XVI. ročník folklorního festivalu LIDOVÝ ROK 2005
3. - 4. září 2005 - Velká Bystřice

Tisková zpráva
logo
"V roce 1975 si Velká Bystřice připomínala 700. výročí první písemné zmínky o obci. V rámci tehdejších velkolepých oslav byla s velkým elánem a úsilím skupiny nadšenců z řad amatérských divadelníků, členů TJ Sokol i dalších, pod obětavým vedením paní učitelky Anna Švarcové připravena a před mnoha stovkami diváků z úspěchem předvedena "Hanácká svatba". Zúčastněným bylo po skončení oslav líto zůstat jen u jedné akce, dohodli se na další činnosti, a tak byly ve Velké Bystřici položeny základy současného folklorního souboru Haná a celého bystřického folklorního dění. Jeho nedílnou součástí a bez nadsázky vrcholem je již šestnáctým rokem pořádaný festival Lidový rok. Ten je jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí nejen v našem městě, ale současně největší a nejvýznamnější folklorní akcí v rámci celého olomouckého regionu." (Ing. Marek Pazdera, starosta města v programovém bulletinu festivalu.)
Připomenutím uplynulé historie bude výstava Dokumentární fotografie z uplynulých 15 ročníků festivalu Lidový rok Velká Bystřice a z pořadu Hanácká svatba - laureáta 60. Strážnice 2005 ve Spolkové síni Radnice ve Velké Bystřici.
Festivalový program zahájí v sobotu 3. září 2005 na Zámeckém náměstí pořad dětských folklorních souborů. Tamtéž si můžete poslechnout v 17 hodin koncert dechové hudby Bystřičanka. Večerní festivalové setkání s folklorními soubory a doprovodným programem "V dobrym zme se zešli" začíná ve 20 hodin. Sobotní program uzavře ve 23 hodin ohňostroj
Nedělní festivalové programy zahájí v 10 hodin vystoupení dospělých folklorních souborů. Hlavní festivalový galaprogram "Debe decke tak belo" začíná ve 14 hodin. Součástí doprovodného programu je jarmark lidových řemeslníků a výrobců.
Festivalu se zúčastní dětské folklorní soubory Četynka Neladná, Děcka ze Skoronic, Jitřenka Dolní Černá, Malý Vizovjánek z Vizovic, Šternberská muzička, Veličánek z Velké nad Veličkou, Vlčnovjánek z Vlčkova a domácí soubory Čekanka, Malá muzika, Kanafaska a Krušpánek. Z dospělých souborů vystoupí Dunajec Olomouc, Jaro Ústí nad Orlicí, Olšina z Orlové - Mutyn, Portáš Jasenná, Vlčnovjan z Vlčkova, Sdružení Rovina z Olomouce, Mladá Haná a Haná z Velké Bystřice. Zahraničním hostem festivalu budou Imágenes z Areqipy (Peru).
Pořadateli festivalu jsou Město Velká Bystřice, Folklorní sdružení ČR, Folklorní soubor Haná Velká Bystřice a kulturní středisko Velká Bystřice. Záštitu nad festivalem převzali senátor Parlamentu ČR Adolf Jílek, poslanec Parlamentu ČR Tomáš Kvapil, hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík a primátor Města Olomouce Martin Tesařík.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Mediální spolupráce Haló noviny.
Genrálním sponzorem festivalu je VCES - genrální dodavatel staveb. Festival dále podporují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Honeywell, Foundeik, Slévárna v Mariánském údolí, Hotel Zámek Velká Bystřice, CAC Leasing, OSA - Ochranný svaz autorský, TG TISK Lanškroun a další sponzoři a přátelé.

S využitím informací pořadatelů zpracoval Jiří Pokorný

Kontakt:
Jarmila Možíšová, ředitelka festivalu
tel. 585 351 680, 728 175 621
E-mail: kultura@muvb.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 26.08.2005 v 01:47 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA