HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

17. ročník FF LIDOVÝ ROK Velká Bystřice

Tisková zpráva
17. ročník FF LIDOVÝ ROK Velká Bystřice - 2. a 3. září 2006.
První zářijový víkend v hanáckém městečku Velká Bystřice patřil jako již po 16 předchozích let folkloru. Konal se zde 17. ročník festivalu LIDOVÝ ROK, jehož hlavním pořadatelem je město Velká Bystřice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR, Kulturním střediskem Velká Bystřice a folklorním souborem HANÁ Velká Bystřice.
Festival probíhal za podpory Ministerstva kultury, mládeže a tělovýchovy a záštitu nad ním převzali senátor SP ČR Adolf Jílek, poslanec PS P ČR Ivan Langer, primátor města Olomouc Martin Tesařík, hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík a jeho 1. náměstek Pavel Horák.
Hlavní scénou Lidového roku bylo nové, zastřešené pódium před hotelem Zámek, nápaditě vyzdobené chmelovou révou - Velká Bystřice leží v Tršické chmelové oblasti. Kromě podia vybrané soubory vystupovaly též v Domě pokojného stáří sv. Anny a v přírodním zahradnickém areálu firmy Horizont v nedalekých Bystrovanech.
Slunečné sobotní odpoledne patřilo tradičně dětem. Divákům se představily dětské folklorní soubory Břeclavánek z Břeclavi, Jizerka z Liberce, Malá Vonica ze Zlína, Úsměv z Opavy, domácí Čekanka, Krušpánek a Kanafaska a dva zahraniční DFS: Kłomnickie Płomyczki z Polska a vynikající soubor Maršo, ve kterém tančí děti utečenců před válkou v Čečensku. Tento soubor je v Česku již po několikáté a ve Velké Bystřici zahajoval své letošní turné a koncerty probíhají pod názvem "Tancem proti terorizmu".
Od 17 hodin koncertovala dechová hudba Bystřičanka a příjemně tak vyplnila čas do 20. hodiny, kdy začal večerní pořad "V dobrym zme se zešli". V něm vystoupil opavský Úsměv, Jizera z Liberce, oba již zmiňované dětské soubory ze zahraničí a diváky asi nejvíce očekávaný zahraniční host Lidového roku 2006 - soubor Tejiendo el Azar z Kolumbie. Sobotní program oficiálně zakončil ohňostroj ve 23 hodin, ale do pozdních hodin se ještě hrálo a zpívalo u početných stánků s lahodným burčákem.
Nedělní ráno sice zprvu hrozilo deštěm, ale nakonec zůstalo počasí k divákům i vystupujícím po celý den milosrdné. Diváky na Hané přivítaly písně v podání mužského sboru Rovina z Olomouce. Po nich předvedly lidové zvyky, výroční obyčeje a tradice svých regionů, na které je festival Lidový rok především zaměřen, folklorní soubory Dúbrava z Dubňan, Jizera z Liberce, Radhošť z Rožnova a bystřické soubory Mladá Haná a Haná.
Hodina po poledni patřila ještě jednou souborům Kłomnickie Płomyczki a Maršo, se kterými se velkobystřické publikum rozloučilo dlouhotrvajícím potleskem. Poté začal závěrečný festivalový galaprogram "Debe decke tak belo", při kterém měly stovky diváků možnost se ještě jednou potěšit lidovou hudbou, písní a tancem v podání všech dospělých FS. Diváci se bavili především u vydařených úsměvných pásem liberecké Jizery, podpořených kvalitním výkonem hudby a nápaditými aranžemi. Zasloužený potlesk sklidil za svůj výkon také odzemkář Josef Golaň z rožnovského Radhoště. Finále závěrečného programu obstaral ještě jeden zahraniční host - bulharský soubor Sider Vojvoda. Zatímco zaplněné Zámecké náměstí ještě aplaudovalo jeho strhujícímu výkonu, vedoucí souborů se sešli k besedě s lektory festivalu. Těmi letos byli Helena Lisická z Olomouce, Marie Mrvová z Veselíčka, Anna Maděričová z Uherského Hradiště, prof. Pavel Klapil z Olomouce a manželé Eva a Jaroslav Štikovi z Rožnova pod Radhoštěm. Všichni shodně ocenili vysokou úroveň všech letos vystupujících souborů i předvedených pořadů.
Předseda spolupořádajícího FOS Zdenek Pšenica v závěru zdůraznil opět zvednutou laťku kvality festivalu, ocenil úsilí všech organizátorů, v čele s ředitelkou festivalu Jarmilou Možíšovou a dramaturgem Josefem Langerem. Rovněž jménem FoS ČR poděkoval všem sponzorům, z nichž největší dík patří generálnímu sponzorovi letošního ročníku, společnosti INSTA a Olomouckému kraji za jehož finanční spoluúčasti se festival uskutečnil.
17. ročník FF LIDOVÝ ROK ve Velké Bystřici doprovodila výstava věnovaná ke 30. výročí souboru HANÁ Velká Bystřice. Příjemné počasí závěru léta přilákalo na všechna vystoupení i na jarmark lidových řemesel a výrobků více jak 3.000 návštěvníků.

Petr Nakládal
člen štábu a moderátor festivalu

2006

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.09.2006 v 22:39 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA