HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA UVODNI STRANAPO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY

VYHLEDÁVÁNÍ
Vyhledávací centrum
Encyklopedie FoS
DNY TRADIČNÍ KULTURY
O dnech Tradiční kultury
Idea a význam projektu
Zprávy a články
KALENDÁŘ AKCÍ
Kalendář Tradiční kultury
Kalendář folklorních akcí
Kalendář folklorních festivalů
Kalendář C.I.O.F.F.
Kalendář I.O.V.
PARTNEŘI PROJEKTU
Folklorní sdružení ČR
Národné osvetové centrum
Folklórna únia Slovenska
Nógrád Megyei Kozmuvelodési es Turisztikai Intézet
Národní ústav lidové kultury
Valašské muzeum v přírodě
Obec Slováků v ČR
Legnické centrum kultury
VÍTEJTE V ČESKU
O české republice
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Gastronomické speciality
VÍTEJTE NA SLOVENSKU
O Slovenské republice
VÍTEJTE V POLSKU
O Polské republice
VÍTEJTE V MAĎARSKU
O Maďarsku
PARTNEŘI DTK
FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY


 
 

XIX. ročník FF LIDOVÝ ROK Velká Bystřice

Velká Bystřice, 5. - 7. září 2008
Krásné počasí, výborné výkony účinkujících, několik tisícovek spokojených diváků a slavnostní chvíle pro město - tak by se dal v krátkosti charakterizovat právě uplynulý XIX. ročník folklorního festivalu LIDOVÝ ROK, který proběhl od 5. do 7. září ve Velké Bystřici.
Jeho pořadateli jsou město Velká Bystřice ve spolupráci s Folklorním sdružením, Kulturním střediskem Velká Bystřice a občanským sdružením FS Haná Velká Bystřice.
Folklorní festival Lidový rok Velká Bystřice
Lidový rok zahajuje již třetím rokem páteční předehrou v sousedních Přáslavicích. Letos tam zajely soubory sdružené pod hlavičkou velkobystřické Hané, Záhorská cimbálová muzika a chorvatský soubor KLOŠTAR.

V sobotu se v odpoledním tropickém horku představilo 9 dětských folkorních souborů. Velkého potlesku i pochvaly lektorů se dostalo Kyjovánku, Ondrášku z Frýdku-Místku či domácímu Krušpánku se zbrusu novou muzikou pracující od loňského roku při místní pobočce ZUŠ Žerotín Olomouc a muzice Strunky. Neztratili se ale ani ostatní: Slezanek z Českého Těšína, Jitřenka z Českého Krumlova, Malá Olešnica z Doloplaz ani další bystřické soubory Čekanka a Kanafaska. Vybrané dětské soubory potěšily svým vystoupením i seniory v Domě pokojného stáří sv. Anny.
Pravděpodobný divácký rekord Lidového roku padl při podvečerním koncertu skupiny Fleret s Jarmilou Šulákovou. Pořadatelé odhadli účast asi tří tisícovek nadšených diváků, kteří samozřejmě setrvali i na následující večerní folklorní představení, při kterém se těšili hlavně na zahraniční hosty: již zmíněný chorvatský Kloštar, slovenský Oravan a především děti z gruzínského souboru Lomisa. Těm se pořadatelé snažili všemožně zpříjemnit pobyt a dát jim tak alespoň pro chvíle strávené u nás zapomenout na složitou situaci u nich doma.
Folklorní festival Lidový rok Velká Bystřice
Folklorní festival Lidový rok Velká Bystřice
V neděli předvedly zvyky a obyčeje svých regionů dospělé folklorní soubory. Bača z Valašského Meziříčí se skvělou seniorskou skupinou měl pečlivě připravené čepení nevěsty. Čyřlístek z Nového Strašecí přivezl ze středních Čech typickou dočesnou chmele. Růže z Českého Krumlova potěšila na Moravě zvukem dud a lektory zaujala ztvárněním zvyku Konopická. Haná z Přerova přijela s krásným provedením klenotnicových tanců a domácí soubory se blýskly hned dvěma premiérami nových pásem: "Vrť se mily vřeteno" Mladé Hané a "Z jarmako dom", pásma z dílny dvorního choreografa souboru Haná Jiřího Čady, při kterých se diváci výborně bavili.

Bedlivě výkony tanečníků, zpěváků a muzikantů sledovali i etnografové Anna Maderičová a PhDr. Jaromír Štika a muzikologové Mgr. Jaromír Synek, PhDr. a MgA. Branislav Lariš, kteří se jako lektoři festivalu o své poznatky podělili s vedoucími souborů a muzik na dvou seminářích.
Lidový rok letos doprovodily hned dvě výstavy: "Bystřičtí sedláci" v cukrárně Galerie a "Z hanácké kuchyně" ve spolkové místnosti radnice. Tam šel doslova na dračku chleba se sádlem, a kdo se ho nenasytil, mohl si zajít na hanácké speciality do bystřických restaurací Nadační či k Zedníkům.

Ani letos nechyběl řemeslný jarmark, na který v neděli přijelo i pět lidových umělců z polského Opole s nímž Velká Bystřice nedávno navázala partnerskou spolupráci.

Festival obohatilo i několik slavnostních událostí: Při nedělní mši byl vysvěcen nový prapor města Velké Bystřice, který byl poté představen veřejnosti před odpoledním programem spolu s vysvětlením nové vizuální prezentace města. Třetím slavnostním aktem bylo poklepání základního kamene přestavby Zámeckého náměstí, na kterém se festival uskutečňuje.
Folklorní festival Lidový rok Velká Bystřice
Letošní ročník se konal za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstva kultury ČR, pod záštitou ministra vnitra ČR Ivana Langera, Senátora Senátu Parlamentu ČR Adolfa Jílka, poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Tomáše Kvapila a Martina Tesaříka, hejtmana Olomouckého kraje Ivana Kosatíka, jeho 1. náměstka Pavla Horáka a Martina Novotného, primátora města Olomouce.

Finančně akci podpořil Olomoucký kraj, generálním sponzorem byla stavební společnost INSTA.

Na festivalu nechyběli ani představitelé spolupořádajícího FOS Zdeněk Pšenica, Ladislav Michálek, Jarmila Zorbičová a samozřejmě domácí Josef Langer, který je i hlavním dramaturgem.

Všichni se shodli, že vydařený 19. ročník byl pro všechny tou nejlepší pozvánkou na Lidový rok jubilejní, dvacátý. Ten se uskuteční 4. - 6. 9. 2009 na velkobystřickém zbrusu novém Zámeckém náměstí.

Petr Nakládal
člen štábu a moderátor FF Lidový rok

Folklorní festival Lidový rok Velká Bystřice
2008

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.09.2008 v 23:50 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA